Czy osoby łączące dodatkowy zasiłek macierzyński z pracą mają prawo do zasiłku w przypadku choroby
REKLAMA
REKLAMA
Ekspert odpowiada:
REKLAMA
W tej sytuacji zachowa Pani prawo zarówno do zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego i dodatkowego urlopu, jak i prawo do świadczenia chorobowego, za okres niezdolności do pracy, przypadający od dnia, w którym miała Pani podjąć zatrudnienie na ¼ etatu.
REKLAMA
Niezdolność do pracy występująca w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego nie ma wpływu na wysokość zasiłku macierzyńskiego za ten okres. Dzieje się tak, ponieważ pobierając tylko zasiłek macierzyński nie mamy prawa do świadczeń chorobowych, ze względu na niepodleganie w tym czasie ubezpieczeniu chorobowemu.
Podstawowy zasiłek macierzyński pobierała Pani do 12 kwietnia 2010 r., a Pani choroba trwała od 12 do 16 kwietnia 2010r.
A więc za dzień 12 kwietnia 2010r. zachowuje Pani prawo do pełnego zasiłku macierzyńskiego, bez prawa do świadczeń chorobowych.
Natomiast od 13 kwietnia udzielono Pani dodatkowego urlopu macierzyńskiego i umożliwiono podjęcie zatrudnienia w obniżonym wymiarze czasu pracy.
Łącząc dodatkowy urlop macierzyński z pracą u pracodawcy, który tego urlopu udzielił, jest Pani uprawniona do zasiłku macierzyńskiego w wysokości pomniejszonej proporcjonalnie do zadeklarowanego wymiaru czasu pracy, który łączy Pani z dodatkowym urlopem macierzyńskim.
A więc, jeśli pracowała Pani pełnym wymiarze czasu pracy, a w czasie dodatkowego macierzyńskiego miała podjąć pracę na 1/4 etatu, to wysokość przysługującego zasiłku macierzyńskiego w okresie wykonywania tej pracy ulega zmniejszeniu o ¼ .
I tak ustalona wysokość zasiłku macierzyńskiego nie ulegnie zmianie w czasie dodatkowego urlopu. Niezależnie od przedłożonego zaświadczenia lekarskiego, zachowa Pani prawo do 3/4 zasiłku macierzyńskiego za okres od 13 do 26 kwietnia 2010 r. Choroba nie przerywa również biegu okresu dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Jeśli chodzi o prawo do świadczeń chorobowych za okres wykazany w zwolnieniu lekarskim, będzie ono realizowane od dnia, kiedy miała Pani podjąć pracę na ¼ etatu, tj. od 13 kwietnia 2010 r. Bowiem od tego momentu zaczęła Pani podlega ubezpieczeniu chorobowemu jako pracownik i w związku z tym, w przypadku niezdolności do pracy należne są świadczenia chorobowe.
Zobacz również serwis: Praca kobiet
Tak więc za okres choroby od 13 do 16 kwietnia 2010 r. pracodawca powinien wypłacić Pani wynagrodzenie chorobowe (wypłaca je pracodawca za pierwsze 33 dni choroby w roku). Wysokość tego wynagrodzenia powinna być obliczona od podstawy wymiaru ustalonej na podstawie wynagrodzenia przysługującego Pani z tytułu dodatkowego zatrudnienia w wymiarze 1/4 etatu.
Reasumując:
- do 12 kwietnia 2010r. pobiera Pani tylko pełny zasiłek macierzyński,
- od 13 do 16 kwietnia 2010r. ma Pani prawo do ¾ wysokości zasiłku macierzyńskiego oraz do wynagrodzenia chorobowego wyliczonego z zarobków przysługujących za pracę na ¼ etatu,
- od 17 do 26 kwietnia 2010r. należy się Pani ¾ wysokości zasiłku macierzyńskiego i wynagrodzenie zasadnicze za wykonaną pracę, zgodnie z ustaloną stawką za ¼ etatu.
Zobacz również serwis: Zasiłki
Rada:
Oczywiście, otrzymane od lekarza zwolnienie lekarskie powinno być dostarczone pracodawcy w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia, by na jego podstawie mogło by wypłacone świadczenie chorobowe.
Należy zaznaczyć, że powyższy sposób postępowania ma także zastosowanie w sytuacji, gdy rodzic przedłożyłby zwolnienie lekarskie np. w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Wtedy należny byłby zasiłek opiekuńczy, a nie wynagrodzenie chorobowe/zasiłek chorobowy.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.)
Kodeks pracy
Ustawa z dnia 13 października1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz.74 z późn. zm.)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA