Te terminy wpływają na zasiłek dla bezrobotnych
REKLAMA
REKLAMA
Jakie terminy wpływają na uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych
Prawo do zasiłku - 18 miesięcy
Pod kątem prawa do zasiłku urząd pracy sprawdza 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzające rejestrację. Jeśli udokumentujesz w tym czasie przynajmniej 365 dni uprawniające do zasiłku, świadczenie zostanie Ci przyznane.
REKLAMA
Okres uprawniający - 365 dni
Podstawowym okresem uprawniającym do zasiłku jest praca z wynagrodzeniem co najmniej minimalnym, od którego pracodawca opłacał składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy.
Tryb rozwiązania umowy - 6 miesięcy
Przed zarejestrowaniem się w urzędzie prześledź dodatkowo ostatnie 6 miesięcy pod kątem sposobu rozwiązania swoich umów o pracę. Jeśli w tym czasie rozwiązałeś umowę za porozumieniem stron lub sam złożyłeś wypowiedzenie, wtedy zasiłek będzie Ci przyznany dopiero po 90 dniach tzw. karencji i o te dni skrócony.
Karencja - 90 dni
Przesunięcie naliczania zasiłku nie dotyczy wyłącznie osób, których umowy o pracę kończyły się z ich inicjatywy. Jeśli rejestrujesz się w trakcie zawieszonej działalności gospodarczej, również zostaniesz objęty 90-dniową karencją w naliczaniu zasiłku.
Dłuższa karencja - 180 dni
REKLAMA
Jeśli w ciągu 6 miesięcy poprzedzających rejestrację zostałeś zwolniony dyscyplinarnie, zasiłek może zostać przyznany dopiero po 180 dniach karencji. Ta sama sytuacja dotyczy rozwiązania umowy o pracę zawartej na podstawie skierowania przez urząd do pracodawcy otrzymującego w ramach tego skierowania grant, świadczenie aktywizacyjne lub dofinansowanie wynagrodzenia, a rozwiązanie umowy nastąpiło przed upływem okresów tych form wsparcia.
Zobacz także: Kiedy nastąpi "rewolucja w L4", której tak wypatrują pracodawcy? I z czym się będzie wiązać?
13. emerytura do zwrotu? Taki scenariusz jest możliwy. Ciebie też to dotyczy?
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat