PIT: czy rozliczyć zasiłek dla bezrobotnych i inne świadczenia z urzędu pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Korzystałeś z pomocy urzędu pracy w tym lub ubiegłym roku? Sprawdź, czy musisz rozliczyć się z fiskusem!
REKLAMA
Wśród form wsparcia oferowanych przez urząd pracy znajdują się te, które są objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz takie, które z tego podatku są zwolnione.
Takiej uldze podlegają między innymi pieniądze otrzymane w ramach ryczałtu na przejazdy na szkolenia oraz ryczałtu na zakwaterowanie otrzymane w ramach bonu szkoleniowego, ryczałtu na koszty przejazdu do i z miejsca odbywania stażu otrzymanego w ramach bonu stażowego oraz świadczeń otrzymanych w ramach bonu na zasiedlenie. Nie podlega opodatkowaniu również świadczenie otrzymane w ramach działań aktywizacyjnych (art. 2 ust. 1 pkt 9aa Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2020 Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS
Z opodatkowania zwolnione są również jednorazowe środki przyznane osobie bezrobotnej na podjęcie działalności gospodarczej oraz kwoty wynikające ze sfinansowania różnych form jego kształcenia.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 26 kwietnia 2017 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od stypendiów otrzymanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, stypendium otrzymywane w okresie 1.01.2016 - 31.12.2019 r. na podstawie Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (stypendium stażowe z urzędów pracy) jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. W związku z tym nie wymaga rozliczenia.
Świadczenia, od których jest odprowadzany podatek
Zasiłek dla osób bezrobotnych takiemu zwolnieniu nie podlega, dlatego też osoby pobierające te świadczenia są zobowiązane uwzględnić je w zeznaniu podatkowym.
Urząd pracy do końca lutego, tak jak pracodawcy, zobowiązany jest wystawić osobie bezrobotnej pobierającej zasiłek lub stypendium PIT-11 zawierający informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, na podstawie którego należy później wypełnić zeznanie roczne. Na ogół jest to PIT-37.
Formularz PIT
Formularz PIT-u nie zawiera miejsca, w którym jest mowa konkretnie o pobieranym zasiłku. Dlatego otrzymane świadczenie należy rozliczyć w części D „Dochodów/straty ze źródeł przychodów”. Następnie w rubryce „Źródła przychodu” – „Inne źródła niewymienione w wierszach od 1 do 4” należy wpisać sumę kwot pobranych zasiłków z urzędu pracy.
Daje to możliwość skorzystania z rozliczenia ulgi na dzieci, a także innych ulg podatkowych.
To, że kwota zasiłku nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku, nie oznacza, że nie musisz rozliczyć się z fiskusem. Jeśli pobierałeś opodatkowane świadczenia z urzędu pracy, bez względu na ich wysokość, musisz złożyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego. Niedopełnienie tego obowiązku grozi karą grzywny.
Źródło: https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/44974,Zasilek-dla-bezrobotnych-trzeba-wpisac-w-PIT.html,
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 26 kwietnia 2017 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od stypendiów otrzymanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 25 października 2016 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) otrzymanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat