Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych a staż, szkolenie, nauka, prace interwencyjne
REKLAMA
REKLAMA
Sytuacje, które wpływają na okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych
prawo do zasiłku i otrzymujesz skierowanie na staż, szkolenie lub inną formę wsparcia. Sprawdź, jaki będzie miało to wpływ na wypłacane świadczenie!
MaszREKLAMA
Osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych mogą uzyskać skierowanie na staż lub szkolenie. Przysługuje im również prawo do ubiegania się o sfinansowanie kontynuacji nauki. Urząd pracy może również skierować do pracy, której część kosztów pokryje. Jak się to ma do prawo do zasiłku dla bezrobotnych?
Polecamy: Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy
Staż w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych
Bezrobotny skierowany na staż otrzymuje stypendium. Jeśli w trakcie skierowania przysługuje mu prawo do zasiłku, wypłata zostanie wstrzymana. Nie można bowiem równocześnie pobierać obu świadczeń. Okres odbywania stażu skraca okres pobierania zasiłku, co może oznaczać brak prawa do świadczenia po zakończeniu stażu.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku stypendium przysługującego w trakcie szkolenia. Z tym wyjątkiem, że bezrobotny ma prawo wyboru świadczenia, które chce otrzymywać.
Kontynuacji nauki a zasiłek dla bezrobotnych
Zarejestrowany bezrobotny bez kwalifikacji zawodowych, który podejmie dalszą naukę w szkole ponadpodstawowej dla dorosłych, będącej szkołą publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, albo w szkole wyższej, w formie studiów niestacjonarnych może uzyskać stypendium z tytułu kontynuowania nauki. Jeśli w trakcie wypłaty stypendium będzie miał również prawo do zasiłku dla osób bezrobotnych, będzie mógł pobierać oba świadczenia jednocześnie.
Zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych i kontynuacja pobierania zasiłku
Osoba bezrobotna, która w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych podejmie zatrudnienie na okres krótszy niż 365 dni, w przypadku ponownej rejestracji w urzędzie w ciągu 14 dni od zakończenia pracy, wraca na kontynuację zasiłku. Na prawo do pobrania pozostałej, niepobranej części świadczenia nie wpływa fakt, że w trakcie zatrudnienia otrzymywała dodatek aktywizacyjny.
Inaczej kształtuje się sytuacja w przypadku osób, które podejmują zatrudnienie w ramach skierowania przez urząd pracy na prace interwencyjne. Okres pobierania zasiłku ulega wtedy skróceniu o okres zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku zatrudnienia w ramach robót publicznych.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1482)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat