Zasiłek dla bezrobotnych 2013
REKLAMA
REKLAMA
Dla wskazania właściwości zasiłku dla bezrobotnych konieczne jest wskazanie zmiany w definiowaniu pojęcia bezrobotnego, jaka od 2013 będzie obowiązywać w polskim prawie. Bezrobotnym w obecnym stanie prawnym jest m.in. osoba, która nie ukończyła 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Ten stan prawny jednak, utrzyma do 31 grudnia 2012 r. Z dniem 1 stycznia 2013 r. wejdzie w życie ustawa zmieniająca obecny stan prawny, wydłużając tym samym oraz zrównując wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, co będzie mieć wpływ na definicje bezrobotnego. Zgodnie z ustawą z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, podniesienie wieku emerytalnego będzie odbywało się stopniowo – począwszy od 2013 roku, będzie on podnoszony co trzy miesiące o 1 miesiąc. Tak więc oczekiwany poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 r., natomiast dla kobiet w 2040 r.
REKLAMA
Warunki uzyskania zasiłku
Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni, licząc od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Warunkiem uzyskania zasiłku jest to, aby dla bezrobotnego nie było propozycji odpowiedniej pracy, stażu czy przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych. Status bezrobotnego uzyskuje się poprzez zarejestrowanie się we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie pracy. Ustawa przewiduje liczne wyłączenia, sytuacje w których zasiłek nie może być przyznany. Dla przykładu wskazać można, iż zasiłek nie przysługuje bezrobotnemu, który odmówił przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia bez uzasadnionej przyczyny, oraz bezrobotnemu, który w ciągu 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy za wypowiedzeniem lub spowodował ze swej winy jego rozwiązanie bez wypowiedzenia.
Zobacz także: Zasiłek dla bezrobotnych Vademecum
Wysokość zasiłku
REKLAMA
Wysokość zasiłku jest uzależniona od długości okresu uprawniającego do zasiłku. Przy okresie pracy wynoszącym do 5 lat, przysługuje 80% zasiłku. Gdy staż pracy wynosi od 5 do 20 lat przysługuje 100 % zasiłku. Natomiast przy stażu pracy przekraczającym 20 lat, bezrobotnemu przysługuje 120 % zasiłku. Kwota zasiłku jest waloryzowana z dniem 1 czerwca każdego roku względem wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku. Nie dokonuje się waloryzacji zasiłków, w przypadku gdy średnioroczny poziom cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem nie zmienił się lub uległ zmniejszeniu. Kwoty zasiłków po waloryzacji są ogłaszane przez Ministra właściwego do spraw Pracy, na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W chwili obecnej, są to kwoty wysokości 794,20 zł w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku oraz 623,60 zł w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku.
Bezrobotny jest obowiązany zawiadomić urząd pracy o podjęciu zatrudnienia w ciągu 7 dni. Zasiłek pobrany w okresie, w którym bezrobotny uzyskiwał zarobek, jest uznawany za świadczenie pieniężne nienależnie pobrane i podlega zwrotowi.
Polecamy również: Kto może być bezrobotnym?
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 maja 2012 r. w sprawie wysokości zasiłku dla bezrobotnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat