REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin przyznania zasiłku dla bezrobotnych a sposób rozwiązania umowy o pracę

Joanna Kuzub
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Zasiłek dla bezrobotnych a sposób rozwiązania umowy o pracę. Wypowiedzenie, porozumienie, dyscyplinarka. Termin przyznania zasiłku. / fot. Shutterstock
Zasiłek dla bezrobotnych a sposób rozwiązania umowy o pracę. Wypowiedzenie, porozumienie, dyscyplinarka. Termin przyznania zasiłku. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przy ustalaniu terminu przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych istotne znaczenie ma sposób rozwiązania umowy o pracę. Jak na zasiłek wpływa wypowiedzenie umowy dokonane przez pracodawcę, wypowiedzenie dokonane przez pracownika, rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, a jak zwolnienie dyscyplinarne?

Sposób rozwiązania umowy istotny przy przyznaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Decydujące znaczenie przy przyznawaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych ma sposób rozwiązania umowy oraz to, która ze stron zdecydowała się na zakończenie współpracy. Warto sprawdzić, czy sposób w jaki została rozwiązana umowa wpłynie na prawo do zasiłku dla bezrobotnych!

REKLAMA

– Przyznając prawo do zasiłku, urząd nie tylko sprawdza okres zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia, weryfikuje również sposób rozwiązania umowy w okresie 6 miesięcy poprzedzających rejestrację – tłumaczy Karol Pasierb, starszy specjalista z Centrum Informacyjnego Służb Zatrudnienia Zielona Linia. Tryb rozwiązania umowy wpływa na termin przyznania świadczenia.

Polecamy: Jak wypowiadać umowy o pracę. Procedura i wzory dokumentów.

Wypowiedzenie dokonane przez pracodawcę

Osoby, które tracą zatrudnienie nie z własnej winy(wypowiedzenia dokonuje pracodawca), otrzymają prawo do zasiłku od daty rejestracji. Świadczenie od razu po rejestracji otrzymają również osoby, których umowa zakończyła się zgodnie z terminem, na który została zawarta. 

Wypowiedzenie dokonane przez pracownika lub porozumienie stron

Osoby, które same rezygnują z zatrudnienia, składają wypowiedzenie lub rozwiązują umowę na mocy porozumienia stron, prawo do zasiłku otrzymają po określonym ustawą okresie karencji. Czas oczekiwania na zasiłek wynosi w takich przypadkach 90 dni i za ten okres czas pobierania zasiłku ulega zmniejszeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjątkiem jest porozumienie stron spowodowane upadłością, likwidacją pracodawcy lub zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Konieczność przeprowadzki i rozwiązanie z tego powodu umowy na mocy porozumienia stron również uprawnia do uzyskania prawa do zasiłku od daty rejestracji.

Zwolnienie dyscyplinarne

Zwolnienie w tzw. trybie dyscyplinarnym jest najmniej korzystne dla rejestrującego się bezrobotnego. W takiej sytuacji przepisy pozwalają na przyznanie świadczenia dopiero po 180 dniach figurowania w rejestrze osób bezrobotnych. Okres wyczekiwania skraca okres pobierania zasiłku, co w konsekwencji może skutkować nieotrzymaniem zasiłku w ogóle.

REKLAMA

Termin uzyskania prawa do zasiłku liczony jest od daty rejestracji, a nie od daty utraty pracy. Bezcelowym jest więc zwlekanie z rejestracją 90 dni, wydłuży to tylko okres oczekiwania na wypłatę świadczenia. Pod uwagę brane są wszystkie zakończone umowy w okresie 6 miesięcy poprzedzających rejestrację, a nie tylko ta ostatnia. Przepisy dotyczą tylko umów o pracę, sposób zakończenia zlecenia nie ma znaczenia.

W razie wątpliwości i dodatkowych pytań związanych z prawem do zasiłku dla osób bezrobotnych warto skonsultować się z pracownikami Zielonej Linii, którzy pod numerem 19524 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00 odpowiadają na pytania klientów.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA