Zasiłek dla bezrobotnych Vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych
Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz między innymi przez okres co najmniej 365 dni:
REKLAMA
- był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą, jeżeli osiągał z tego tytułu dochód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- świadczył usługi na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług albo współpracował przy wykonywaniu tych umów.
Zobacz także: Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych
Bezrobotny nie otrzyma zasiłku dla bezrobotnych, jeśli między innymi:
- odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, wykonywania prac interwencyjnych, robót publicznych, poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy określonej w ustawie;
- po skierowaniu nie podjął szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, stażu, wykonywania prac lub innej formy pomocy określonej w ustawie;
- w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron.
Zobacz także: Kiedy bezrobotny traci prawo do zasiłku dla bezrobotnych
Rejestracja w urzędzie pracy
Warunkiem koniecznym otrzymania przez bezrobotnego prawa do zasiłku jest rejestracja w urzędzie pracy. Powiatowe urzędy pracy rejestrują bezrobotnych i prowadzą rejestr tych osób.
Zobacz także: Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych
W celu rejestracji bezrobotny zgłasza się do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na zameldowanie w miejscu pobytu stałego lub czasowego.
Rejestracja osoby bezrobotnej następuje po przedstawieniu nią dokumentów niezbędnych do ustalenia jej statusu i uprawnień, po wypełnieniu karty rejestracyjnej oraz po poświadczeniu przez bezrobotnego własnoręcznym podpisem prawdziwości danych i oświadczeń zamieszczonych w karcie rejestracyjnej.
Zobacz także: Jak zarejestrować się w urzędzie pracy, aby otrzymać zasiłek
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych zależy od długości okresu zatrudnienia oraz innych okresów zaliczanych do okresu warunkującego nabycie prawa do zasiłku. W związku z tym wysokość zasiłku dla bezrobotnych wynosi:
- 80 proc. dla bezrobotnych posiadających okres uprawniający do zasiłku wynoszący do 5 lat,
- 100 proc. dla bezrobotnych posiadających okres uprawniający do zasiłku wynoszący od 5 lat do 20 lat,
- 120 proc. dla bezrobotnych posiadających okres uprawniający do zasiłku wynoszący co najmniej 20 lat.
Zasiłek dla bezrobotnych podlega waloryzacji z dniem 1 czerwca o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku.
Zobacz także: Jaka jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych
Ubezpieczenie bezrobotnego
Bezrobotni pobierający zasiłek dla bezrobotnych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Podlegają ubezpieczeniu od dnia nabycia prawa do zasiłku do dnia utraty prawa do tego zasiłku. Osoba bezrobotna nie podlegają zaś ubezpieczeniu chorobowemu, ani wypadkowemu.
Obowiązkowo bezrobotni podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Zobacz także: Jakim ubezpieczeniom podlega osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat