Czy trzeba się zarejestrować, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych
REKLAMA
REKLAMA
Rejestracja bezrobotnych i poszukujących pracy następuje po przedstawieniu przez nich dokumentów niezbędnych do ustalenia ich statusu i uprawnień.
REKLAMA
Gdzie się rejestrujemy
Rejestr bezrobotnych prowadzą urzędy pracy
Bezrobotny pracy zgłasza się, w celu dokonania rejestracji, do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na zameldowanie w miejscu pobytu stałego lub czasowego, a jeśli nie jest zameldowany zgłasza się do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze działania przebywa.
Zobacz także dział: Instytucje rynku pracy
Co wypełniamy i jakie dokumenty składamy
REKLAMA
Rejestracja bezrobotnego, następuje w dniu przedłożenia przez niego kompletu wymaganych dokumentów oraz po wypełnieniu karty rejestracyjnej. Ponadto bezrobotny ma obowiązek poświadczenia własnoręcznym podpisem w obecności pracownika powiatowego urzędu pracy prawidłowości danych i oświadczeń zamieszczonych przez niego w karcie rejestracyjnej.
Poniżej przedstawiamy listę dokumentów, które są niezbędne przy prawidłowej rejestracji. Bezrobotny przedkłada do wglądu pracownikowi powiatowego urzędu pracy dokonującemu rejestracji:
- kartę rejestracyjną pobraną w Urzędzie Pracy;
- dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem;
- dyplom, świadectwo ukończenia szkoły, zaświadczenie o ukończeniu kursu i szkolenia;
- zaświadczenie o przeciwwskazaniach do wykonywania określonych prac, jeśli bezrobotny posiada taki dokument;
- świadectwa pracy z przebiegu całego okresu zatrudnienia,
- decyzję o przyznaniu i wstrzymaniu renty lub zaświadczenie z ZUS-u o okresie pobierania renty, jeśli bezrobotny był uprawniony do renty;
- decyzję o wykreśleniu z ewidencji podmiotów gospodarczych lub zaświadczeni o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz zaświadczenie ZUS potwierdzające okres opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i wysokości podstawy, od której składka była naliczana, w przypadku bezrobotnego, który prowadził działalność gospodarczą;
- zaświadczenie o okresie pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego wraz z podstawą wymiaru tych zasiłków i świadczenia, jeśli bezrobotny w ostatnich 18 miesiącach pobierał takie świadczenie;
- zaświadczenie o zdolności do podjęcia pracy, w przypadku, kiedy niezdolność do pracy bezrobotnego trwała przez co najmniej 30 dni;
- dokument potwierdzający stopień niepełnosprawności, w przypadku niepełnosprawnych bezrobotnych;
- książeczkę wojskową;
- zaświadczenie potwierdzające fakt uczenia się w szkole zaocznej, wieczorowej lub eksternistycznej;
- dokument potwierdzający wielkość gospodarstwa rolnego, w przypadku bezrobotnych posiadających gospodarstwo rolne;
- zaświadczenie z ZUS lub od pracodawcy o okresie zatrudnienia z informacją o osiąganym wynagrodzeniu brutto za poszczególne miesiące, jeśli bezrobotny pracował na umowę zlecenie.
Zobacz także: Kiedy bezrobotny traci prawo do zasiłku dla bezrobotnych
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz.415 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 26 listopada 2004 roku w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz.U. 2004 nr 262 poz. 2607 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat