Kiedy bezrobotny traci prawo do zasiłku dla bezrobotnych
REKLAMA
REKLAMA
Utrata prawa do zasiłku
REKLAMA
Przepisy prawa mówią, że prawo do zasiłku dla bezrobotnych ustaje z dniem utraty statusu bezrobotnego. Bezrobotny to człowiek, który nigdzie nie jest zatrudniony i nie wykonuje innej pracy zarobkowej, ale jest zdolny i gotowy do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej. Co dokładnie oznacza utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz kiedy rzeczywiście bezrobotny traci prawo do swojego świadczenia.
Zasiłku zostaje pozbawiony bezrobotny, który traci status bezrobotnego, czyli nie spełniania warunków przedstawionych w definicji bezrobotnego.
Zobacz także: Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?
Otrzymanie środków z PFRON
Otrzymanie pożyczki z PFRON na podjęcie działalności pozarolniczej lub rolniczej albo otrzymanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej powoduje utratę prawa do zasiłku. Ponadto otrzymania jednorazowo środków z PFRON lub z instytucji z udziałem środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej lub na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej również powoduje utratę prawa do zasiłku.
Odmowa przyjęcia propozycji pracy
REKLAMA
W razie odmowy bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy bezrobotny traci status bezrobotnego, co wiąże się z utratą prawa do zasiłku. Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od dnia odmowy na okres: 120 dni w przypadku pierwszej odmowy, 180 dni w przypadku drugiej odmowy oraz 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy.
Również odmowa poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy bezrobotnemu powoduje utratę statusu bezrobotnego.
Nie stawienie się w urzędzie pracy
Pozbawia się bezrobotnego statusu bezrobotnego w razie nie stawienia się w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie i nie powiadomienia w ciągu 7dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa. W takim przypadku pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od dnia niestawienia się w powiatowym urzędzie pracy odpowiednio na okres: 120 dni w przypadku pierwszego niestawiennictwa, 180 dni w przypadku drugiego niestawiennictwa oraz 270 dni w przypadku trzeciego i każdego kolejnego niestawiennictwa. Ponadto nie stawienie się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 14 dni od dnia zmiany miejsca zameldowania powoduje utratę statusu bezrobotnego. W tym przypadku mowa jest jednak o przeprowadzkę do miejscowości leżącej w innym powiecie.
Choroba a utrata statusu
Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje, w razie pozostawania niezdolnym przez bezrobotnego do pracy wskutek choroby lub przebywania w zakładzie lecznictwa odwykowego przez nieprzerwany okres 90 dni. Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje z upływem ostatniego dnia wskazanego okresu 90-dniowego. Również w razie nie przedstawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy wskutek choroby na druku obwiązującym pracowników (ZUS ZLA), bezrobotny może zostać pozbawiony swojego statusu.
Inne przypadku utraty prawa do zasiłku
Przede wszystkim utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych może nastąpić na wniosek bezrobotnego.
Ponadto rozpoczęcie realizacji indywidualnego programu zatrudnienie socjalnego lub podpisanie kontraktu socjalnego powoduje pozbawienie statusu bezrobotnego i tym samym utratę prawa do zasiłku. Utrata następuje od następnego dnia po dniu rozpoczęcia realizacji indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego lub podpisania kontraktu socjalnego.
Przerwanie z własnej winy: stażu, szkolenia, wykonywania prac społecznie użytecznych lub innej formy pomocy powoduje utratę statusu bezrobotnego. Utratę powoduje także niepodjęcie szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, stażu lub innej formy pomocy. Również przerwanie z własnej winy programu przygotowania zawodowego dorosłych oraz nieprzystąpienie do egzaminu kwalifikacyjnego, czeladniczego lub sprawdzającego skutkuje utratą prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Zobacz także: Kto nie dostanie zasiłku dla bezrobotnych
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz.415 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat