Jakim ubezpieczeniom podlega osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych
REKLAMA
REKLAMA
Ubezpieczenie osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
REKLAMA
Przepisy bowiem mówią, iż osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, od dnia nabycia prawa do zasiłku do dnia utraty prawa do tego zasiłku.
REKLAMA
Pobierający zasiłek dla bezrobotnych nie podlegają z tego tytułu ubezpieczeniu chorobowemu, ani wypadkowemu. Obowiązkowo natomiast jest za nich odprowadzana składka zdrowotna.
Składki na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych finansują w całości urzędy pracy, ze środków Funduszu Pracy. Podstawą wymiaru dla składek emerytalnej i rentowej jest w tym przypadku kwota zasiłku łącznie z kosztami uzyskania i kwotą podatku dochodowego.
A więc bezrobotny, który pobiera zasiłek, nie ponosząc dodatkowych kosztów, ma zapewnioną ciągłość ubezpieczenia. Jest to ważne dla celów emerytalnych, ponieważ okres pobierania zasiłku jest traktowany jako okres składkowy. Nie ma wtedy przerwy w przekazywaniu składek do OFE. Choć wpłacane składki nie będą najwyższe, to każdy dzień składowy może się okazać w przyszłości na wagę złota.
Zobacz również serwis: Bezrobotny
Należy zaznaczyć, że objecie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym w czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, daje również prawo do kontynuowania tych ubezpieczeń już po utracie prawa do zasiłku. Wtedy samemu trzeba opłacać składki od podstawy nie niższej niż minimalne wynagrodzenie. Ci, których na to stać, mogą więc sobie zapewnić dalszą ciągłość ubezpieczenia w przypadku, gdy nie znajdą sposobu zarobkowania, który będzie stanowił tytuł do ubezpieczeń społecznych.
Wciąż jednak bezrobotny, nawet bez prawa do zasiłku zachowuje ubezpieczenie zdrowotne, jeśli nie ma innego tytułu do tego ubezpieczenia. Składkę zdrowotną finansuje właściwy urząd pracy. Daje to zarejestrowanemu pełen dostęp do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej, a także możliwość zgłoszenia do ubezpieczenia członków swojej rodziny, którzy nie są objęci tym ubezpieczeniem.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity – Dz.U. z 2009r. nr 205, poz. 1585 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.)
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat