Czy absolwent ma prawo do chorobowego
REKLAMA
REKLAMA
Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym (czyli pracownicy) mają prawo do zasiłku chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Jest to okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, który daje nam prawo do zasiłku chorobowego. Okres ten wynosi:
REKLAMA
- 30dni nieprzerwanego okresu ubezpieczenia.
REKLAMA
Wynikałoby, z tego, że nie ma Pan prawa do świadczenia w czasie Pana zwolnienia chorobowego. Jednak w przypadku absolwentów mamy wyjątek od reguły. Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych. W Pana przypadku podjął Pan pracę w ciągu 90 dni od ukończenia studiów wyższych, ponadto podlega Pan jako pracownik obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, ma więc Pan prawo do świadczenia.
Nie otrzyma Pan jednak zasiłku chorobowego, a wynagrodzenia za czas choroby. Dzieje się tak, ponieważ pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego. Niezdolność ta może być spowodowana chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną.
Ważne! Od 34 dnia niezdolności do pracy pracownikom przysługuje prawo do zasiłku chorobowego. |
Wynagrodzenie to przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy i wypłacane jest w wymiarze 80% wynagrodzenia.
Podstawa prawna: Art. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 2005 r. Nr 31 poz. 267, późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat