Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek taki przysługuje także osobie ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby po rozwiązaniu umowy o pracę. Niezdolność do pracy musi jednak powstać w ściśle określonym okresie od rozwiązania umowy.
Rozwiązanie umowy o pracę skutkuje ustaniem ubezpieczenia chorobowego. Na szczęście nie oznacza to, że po rozwiązaniu umowy nie nabędzie Pan prawa do zasiłku. Po ustaniu umowy o pracę zasiłek chorobowy przysługuje, gdy niezdolność do pracy powstanie:
- nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
- nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Jeśli Pana niezdolność do pracy powstała w wyżej wymienionym okresie nabędzie Pan prawo do zasiłku. Jest jednak jeszcze jeden warunek, niezdolności do pracy musi trwać nieprzerwanie co najmniej 30 dni
Podstawa prawna: Art. 6 -7 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.)