Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość zasiłku chorobowego różnie się kształtuje. Zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100 proc., jeśli przyczyną niezdolności do pracy był:
REKLAMA
- wypadek przy pracy,
- wypadek w drodze do pracy lub z pracy
- choroba zawodowa
- przyczyna niezdolności przypada na okres ciąży,
- niezdolność do pracy powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek , tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.
Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80 proc wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru w przypadku, kiedy niezdolność do pracy spowodowana była chorobą. Natomiast zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu przysługuje w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru. Jeśli pobyt w szpitalu był związany z wypadkiem przy pracy, wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, chorobą zawodową lub jeśli niezdolność do pracy powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek , tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru
Stąd powstała różnica w wynagrodzeniu Pana i Pana kolegi.
Podstawa prawna: Art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat