Kiedy osoba, która uległa wypadkowi przy pracy ma prawo do zasiłku chorobowego
REKLAMA
REKLAMA
Ubieganie się o świadczenie
Osoba, która stała się niezdolna do pracy w wyniku wypadku przy pracy ma prawo m.in. do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Zasiłek taki przysługuje bez okresu wyczekiwania, już od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu.
REKLAMA
Wysokość zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego wynosi 100% podstawy wymiaru.
Podstawę wymiaru zasiłku stanowi kwota będąca podstawą wymiaru składek danej osoby na ubezpieczenie wypadkowe.
Ubiegając się o zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego musimy okazać:
- zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wystawione na druku ZUS ZLA,
- protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub karta wypadku,
- zaświadczenie lekarskie o związku niezdolności do pracy z wypadkiem przy pracy w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest skutkiem późniejszych następstw wypadku przy pracy
- zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 dla pracownika albo ZUS Z-3a w przypadku innego ubezpieczonego niż pracownik, jeżeli o zasiłek wnioskujemy do ZUS-u.
Dokumentowanie prawa do zasiłku
Zdarzenie uznaje się za wypadek przy pracy na podstawie ustalenia jego okoliczności i przyczyn.
Jeżeli wypadkowi uległ ubezpieczony będący pracownikiem, dokonaniem tych ustaleń oraz sporządzeniem protokołu powypadkowego zajmuje się pracodawca (powołany przez niego zespół powypadkowy).
Osoby niebędące pracownikami, które w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu uległy wypadkowi, zgłaszają wypadek odpowiednim podmiotom (podmiotom na rzecz których wykonują prace – np. zleceniobiorca zleceniodawcy lub płatnikowi zasiłku – np. osoba prowadza działalność odpowiedniej jednostce ZUS właściwej ze względu na siedzibę prowadzenia działalności), które dokonują ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy w karcie wypadku.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat