Choroba bezrobotnego pobierającego zasiłek
REKLAMA
REKLAMA
Osobom bezrobotnym, pobierającym zasiłek lub stypendium z urzędu pracy świadczenia te przysługują nawet za okres czasowej niezdolności do pracy spowodowanej:
REKLAMA
- chorobą,
- pobytem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
- koniecznością osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny (przypadkach, o których mowa w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).
Swoją niezdolność do pracy, która przypada na okres przysługiwania zasiłku lub odbywania stażu, przygotowania zawodowego dorosłych i szkolenia, bezrobotny dokumentuje zwolnieniem lekarskim.
Zwolnienie to powinno być wystawione na stosownym formularzu ZUS ZLA, na którym jako dane płatnika wskazuje się dane urzędu pracy, gdzie bezrobotny jest zarejestrowany.
Zwolnienie lekarskie bezrobotny powinien dostarczyć do urzędu pracy w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia. Ale poinformować urząd o otrzymaniu takiego zaświadczenia ZUS ZLA powinien w ciągu 2 dni od daty jego wystawienia (ten termin obowiązuje od 10 września 2009r.).
Osoba bezrobotna powinna zatem po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego w pierwszej kolejności poinformować o tym niezwłocznie urząd pracy, a następnie dostarczyć druk ZUS ZLA.
REKLAMA
Należy pamiętać, że nieprzedstawienie zaświadczenia lekarskiego w wymaganym terminie i formie skutkuje pozbawieniem statusu bezrobotnego z pierwszym dniem niezdolności do pracy. Tylko w uzasadnionych przypadkach można ubiegać się o zgodę na dostarczenie zaświadczenia z przekroczeniem terminu.
Jeśli bezrobotny będzie niezdolny do pracy z powodu choroby lub przebywania w zamkniętym ośrodku odwykowym przez nieprzerwany okres 90 dni, zostanie pozbawiony statusu bezrobotnego, a tym samy straci prawo do wypłacanych mu świadczeń, z upływem ostatniego dnia wskazanego okresu 90-dniowego.
Do nieprzerwanego okresu 90 dni zaliczane są również okresy niezdolności do pracy wskutek choroby oraz przebywania w zamkniętym ośrodku odwykowym w sytuacji, jeżeli przerwa pomiędzy nimi wynosi mniej niż 30 dni kalendarzowych.
Należy pamiętać, że pozostawanie w rejestrze bezrobotnych zapewnia nam ubezpieczenie zdrowotne, a co za tym idzie również prawo do świadczeń z publicznej opieki zdrowotnej.
REKLAMA
Osoby bezrobotne, które czeka okres macierzyństwa, są uprzywilejowane w stosunku do pozostałych. Po pierwsze, kobieta w ciąży, będąca niezdolną do pracy nie zostanie skreślona z rejestru bezrobotnych nawet przy niezdolności do pracy dłuższej niż 90 dni. Po drugie, w przypadku urodzenia dziecka w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych bądź w ciągu miesiąca zakończenia jego pobierania, kobieta nadal może pobierać zasiłek. Okres jego pobierania zostanie przedłużony o czas, przez który przysługiwałby jej zasiłek macierzyński.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004 r. nr 99 poz. 1001 ze zm.)
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz. U. nr 136, poz. 1118)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat