REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dwóch pracodawców – dwa zasiłki chorobowe?

Ewa Zawiślak-Szatańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby podejmujące pracę w kilku miejscach mogą liczyć w razie choroby na zasiłek z tytułu każdego zatrudnienia. Prawo do świadczeń związanych z chorobą i rodzicielstwem przysługuje bowiem z każdego tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Kiedy ma miejsce taka sytuacja?

REKLAMA

Otóż w przypadku, gdy podlegamy ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo z więcej niż jednego tytułu (np. jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę o dwóch różnych pracodawców), bądź kiedy jeden tytuł do ubezpieczenia chorobowego jest obowiązkowy, a drugi dobrowolny (np. pracujemy na część etatu i nie uzyskujemy minimalnego wynagrodzenia, a jednocześnie prowadzimy działalność, z tytułu której przystąpimy do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego).

Jakie świadczenia nam przysługują?

REKLAMA

W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę u każdego z pracodawców pracownik ma prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby (art. 92 Kodeksu pracy) za okres pierwszych 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym (pracownikom, którzy ukończyli 50 rok życia przysługuje ono przez 14 dni). Począwszy od 34 lub 15 dnia niezdolności do pracy z powodu choroby pracownicy nabywają prawa do zasiłku chorobowego. Z każdego etatu mamy również prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

Jeżeli pracownik w trakcie roku podejmuje dodatkowe zatrudnienie, to do okresu 33/14 dni niezdolności do pracy, za które zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego u nowego pracodawcy wlicza się również okresy wypłaconego wynagrodzenia u „starego” pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z pozostałych tytułów do ubezpieczeń mamy takie same prawa do świadczeń, oprócz wynagrodzenia chorobowego i zasiłku wyrównawczego.

Anna T. była zatrudniona na podstawy umowy o pracę w firmie „X” do 28 lutego 2009 r. Były pracodawca wypłacił jej wynagrodzenie chorobowe za 4 dni w 2009 r.
Od 2 marca 2009 r. Anna T, podjęła nowe zatrudnienie w firmie „Y”, w wymiarze ½ etatu. Od 14 marca 2009 r. dodatkowo pracuje w firmie „Z”, w wymiarze ¼ etatu.
Od 30 marca 2009 r. Anna T. chorowała i otrzymała zwolnienia lekarskie w ciągłości do 29 kwietnia 2009 r. Osoba ta będzie miała prawo do świadczeń z tytułu choroby z obu firm – „Y” i „Z”. Od 30 marca 2009 r. do 27 kwietnia 2009 r. (29 dni) Annie T, zostanie wypłacone wynagrodzenia za czas choroby przez obu pracodawców, natomiast za dni: 28 i 29 kwietnia 2009 r. będzie miała prawo do zasiłku chorobowego z obu tytułów.

Jak powinny być wystawiane zwolnienia lekarskie?

Aby usprawiedliwić swoją nieobecność i mieć podstawę do wypłaty wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku, musimy przedłożyć pracodawcy lub w ZUS-ie zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA.

REKLAMA

W przypadku, kiedy mamy więcej niż jednego pracodawcę/płatnika składek, zwolnienie lekarskie lekarz powinien wystawić po jednym egzemplarzu dla każdego z nich, umieszczając odpowiednie dla danego zakładu pracy dane. Zwolnienie musi być dostarczone w ciągu 7 dni każdemu płatnikowi zasiłku z osobna.

Nie można przedkładać np. u drugiego pracodawcy kopii zwolnienia wystawionego z danymi pierwszego zakładu pracy. Zawsze musimy przedłożyć druk ZLA wystawiony przez lekarza danemu płatnikowi, z jego konkretnymi danymi.

W przypadku wnioskowania o zasiłek macierzyński, przedkładamy swoim płatnikom odrębnie akty urodzenia dziecka, co będzie nas uprawniało do wypłaty zasiłku macierzyńskiego z każdego tytułu zarobkowania.

Zwolnienie lekarskie u jednego pracodawcy a praca u drugiego?

Sytuacja, w której jednemu pracodawcy przedłożylibyśmy zwolnienie lekarskie, natomiast w czasie orzeczonej niezdolności do pracy podjęli ją u drugiego płatnika, bądź wykonywali działalność pozarolniczą jest niedopuszczalna.

Przepisy mówią, iż w podejmując pracę zarobkową, wykorzystując zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem, tracimy zasiłek za okres tego zwolnienia. Oprócz utraty zasiłku możemy też narazić się na kontrolę ZUS-u i utratę zaufania pracodawcy.

Piotr T. jest zatrudniony w dwóch firmach budowlanych na część etatu. U każdego z pracodawców wykonuje pracę 2 dni w tygodniu, w zależności od ustalonego grafiku. Zachorował mu syn i w związku z tym otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem, obejmujące okres 3 dni. Lekarz powinien wystawić mu 2 zaświadczenia ZUS ZLA – dla każdego pracodawcy z osobna, a Piotr T. powinien je im dostarczyć w ciągu 7 dni. Nabędzie wtedy prawa do zasiłku opiekuńczego z obu tytułów. W związku z powyższym, w tym czasie nie powinien wykonywać pracy u żadnego z pracodawców.

Istnieją przypadki, w których pracownicy zatrudnieni na część etatu, wykonują pracę np. przez część tygodnia u jednego pracodawcy, a przez kilka dni u drugiego. Częstokroć otrzymują zwolnienie lekarskie na część tygodnia i przedkładają je tylko jednemu pracodawcy. Pozbawiają się tym samym zasiłku u drugiego pracodawcy, a jednocześnie nie informują go o swojej niezdolności do pracy, co jest błędem. Należy jednocześnie mieć na uwadze, że rozkład czasu pracy to ustalenia pomiędzy zatrudnionym, a pracodawcą. Natomiast stosunek pracy trwa przez cały czas. Pracodawca w takiej sytuacji nie ma pełnej informacji i nie może prawidłowo ustalać okresów zasiłkowych.

Nie należy więc zatajać niezdolności do pracy któremuś z płatników, ani wykonywać w tym czasie innej pracy.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,
Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31 , poz. 267 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 65, poz. 741 ze zm.)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA