Zasiłek chorobowy 2025 r. i 2026 r. Komu i kiedy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego? Ile wynosi wysokość zasiłku chorobowego? Które osoby (nie chodzi o ciężarne) mogą liczyć na 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku?
- Komu przysługuje prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia?
- Zasiłek chorobowy 2025 r. i 2026 r.: wysokość
- Zasiłek chorobowy 2025 r. i 2026 r.: okres zasiłkowy
- Zasiłek chorobowy 2025 r. i 2026 r.: co dalej?
Prawo do zasiłku chorobowego ubezpieczony nabywa po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego w przypadku gdy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu, lub po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia jeżeli podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu. Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego
Warto pamiętać, że do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego w przypadku, gdy przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Komu przysługuje prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia?
Prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego przysługuje w kilku przypadkach. Przysługuje:
- absolwentom szkół lub uczelni lub osobom, które zakończyły kształcenie w szkole doktorskiej, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów, lub zakończenia kształcenia w szkole doktorskiej;
- jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy;
- ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego;
- posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji;
- funkcjonariuszom Służby Celnej, którzy przyjęli propozycję pracy i stali się pracownikami w jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej.
Zasiłek chorobowy 2025 r. i 2026 r.: wysokość
Obecnie wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80 proc. podstawy wymiaru, w tym również za okres pobytu w szpitalu. Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów lub powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności od pracy, nie włączając dni wolnych od pracy.
Zasiłek chorobowy 2025 r. i 2026 r.: okres zasiłkowy
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, jednak nie dłużej niż przez 182 dni. W przypadku, gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni. Za okres niezdolności do pracy lub niemożności wykonywania pracy po ustaniu ubezpieczenia zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni. Nie dotyczy to niezdolności do pracy, która powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów oraz spowodowanej gruźlicą lub występującej w trakcie ciąży.
Zasiłek chorobowy 2025 r. i 2026 r.: co dalej?
Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, które wprowadzają szereg drobnych zmian porządkujących działalność ZUS w sferze kontroli prawidłowości orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich, a także kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich przez ubezpieczonych. Kontekstem ich wprowadzenia jest planowana reforma ubezpieczenia chorobowego, która przewiduje wypłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego od 1. dnia niezdolności do pracy z powodu choroby.