Zasiłek chorobowy w 2023 roku – ile wynosi i jak wyliczyć?
REKLAMA
REKLAMA
- Dla kogo zasiłek chorobowy w 2023?
- Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2023 roku
- Ile wynosi zasiłek choroby w 2023 roku?
- Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy?
- Co z zasiłkiem chorobowym po 182 dniach?
- Ile wynosi zasiłek chorobowy za każdy dzień w 2023 roku?
- Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy?
Dla kogo zasiłek chorobowy w 2023?
Zasiłek chorobowy przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem społecznym, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby. Prawo do niego nabywa się po upływie ustalonego okresu ubezpieczenia:
REKLAMA
- po 30 dniach w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego.
- po 90 dniach w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego.
W przypadku zakończenia pracy i ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy przysługuje, gdy niezdolność do pracy trwała minimum 30 dni i powstała nie później niż:
- w ciągu 14 dni od zakończenia objęcia ubezpieczeniem chorobowym,
- w ciągu 3 miesięcy w przypadku choroby, której objawy ujawniają się w czasie dłuższym niż 14 dni, w tym choroby zakaźne.
Nie może on jednak wówczas trwać dłużej niż 91 dni. Ograniczenie to nie dotyczy kobiet w ciąży i osób, które zapadły na gruźlicę, a także osób, u których niezdolności do pracy powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów
Osobie, której niezdolność do pracy powstała na skutek nadużycia alkoholu, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2023 roku
W 2023 r. minimalna podstawa wymiaru chorobowego wyniesie:
- od 1 stycznia do 30 czerwca - 3 011,52 zł,
- od 1 lipca do 31 grudnia – 3 106,44 zł.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownika z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę po jego pomniejszeniu o 13,71%.
Ile wynosi zasiłek choroby w 2023 roku?
Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jego wysokość jest taka sama w przypadku pobytu w szpitalu.
Do 100% podstawy zasiłku chorobowego są uprawnione:
- Kobiety w ciąży,
- Osoby, które uległy wypadkowi w drodze do lub z pracy,
- Osoby, których niezdolność do pracy powstała na skutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów
Jak obliczyć wysokość zasiłku? Kwota zasiłku uzależniona jest od zarobków ubezpieczonego. Podstawa wymiaru zasiłku to bowiem średnie wynagrodzenie pracownika z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli pracował krócej, to ze wszystkich miesięcy pracy.
Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy może być pobierany przez ustawowo określony czas. Wynosi on:
- 182 dni w przypadku choroby,
- 270 dni w przypadku ciąży, bądź gruźlicy.
Przy czym do liczby tej wlicza się zarówno okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak i czas poprzednich – jeśli nie przekroczyły 60 dni – niezależnie od rodzaju choroby.
Co z zasiłkiem chorobowym po 182 dniach?
Osoba, która wyczerpała czas pobierania zasiłku chorobowego, a w dalszym ciągu jest niezdolna do powrotu do pracy, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Jednak to może pobierać tylko przez okres 12 miesięcy. Jeśli w dalszym ciągu nie będzie w stanie wrócić do pracy, pozostaje jej możliwość uzyskania renty zdrowotnej.
Ile wynosi zasiłek chorobowy za każdy dzień w 2023 roku?
Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Za jeden dzień niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje 1/30 część podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, którą stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pomniejszone o 13,71%.
Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy?
Osoby zatrudnione na umowę o pracę nie składają samodzielnie wniosków o zasiłek choroby. Robi to za niego pracodawca. Przy czym, pracownik nie musi dostarczać pracodawcy żadnych dokumentów, gdyż ten przesyła formularz do ZUS na podstawie zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, które dociera do niego na profil PUE ZUS.
Natomiast samodzielnie wniosek o zasiłek chorobowy muszę złożyć:
- osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą,
- osoby z nimi współpracujące
- osoby duchowne
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 1999 Nr 60 poz. 636)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat