Wynagrodzenie chorobowe 2020

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
rozwiń więcej
Wynagrodzenie chorobowe 2020 - kiedy wypłaca się wynagrodzenie chorobowe a kiedy zasiłek chorobowy? Za ile dni płaci pracodawca? / fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Wynagrodzenie chorobowe w 2020 r. przysługuje za okres pierwszych 33 dni choroby. Wyjątek stanowią osoby po 50 roku życia - 14 dni. Wypłaca je pracodawca. Dłuższy od wskazanego okresu choroby powoduje powstanie prawa do zasiłku chorobowego. Jaka jest różnica między zasiłkiem chorobowym a wynagrodzeniem chorobowym? Co w przypadku choroby pracownika na przełomie roku kalendarzowego?

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy

Każda osoba pracująca, za którą opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, ma prawo do wypłaty zasiłku chorobowego pod warunkiem, że otrzyma od lekarza zaświadczenie lekarskie stwierdzające czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

Natomiast każdy pracownik w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy zanim zostanie mu wypłacony zasiłek chorobowy, w pierwszej kolejności otrzyma wypłatę wynagrodzenia chorobowego.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę. Taki pracownik otrzymuje w pierwszej kolejności wypłatę wynagrodzenia chorobowego za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą.

Polecamy: Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce

Kiedy otrzymuje się wynagrodzenie chorobowe w 2020 r.?

Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane za pierwsze 33 dni choroby lub za pierwsze 14 dni choroby w danym roku kalendarzowym. Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane przez 14 dni kalendarzowych od nowego roku kalendarzowego następującego po roku, w którym pracownik osiągnął 50 rok życia. Począwszy od 34 lub 15 dnia choroby, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.

Jaka jest różnica między zasiłkiem chorobowym a wynagrodzeniem chorobowym?

Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane ze środków finansowych pracodawcy. Zasiłek choroby jest wypłacany ze środków ZUS. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe. ZUS wypłaca zasiłek chorobowy, chyba, że pracodawca przejął wypłatę zasiłków i wyręcza Zakład Ubezpieczeń Społecznych w naliczaniu i wypłacaniu zasiłków chorobowych pracowników.

UWAGA! Wyjątek od reguły! Jeżeli przyczyną niezdolności do pracy z powodu choroby jest wypadek przy pracy lub choroba zawodowa, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Zasiłek ten przysługuje nawet wtedy, gdy pracownik nie wykorzystał jeszcze 33 lub 14 dni okresu niezdolności do pracy, za który przysługuje wynagrodzenie chorobowe.

Zleceniobiorca, osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, osoba z nią współpracująca lub osoba świadcząca pracę na podstawie umowy uaktywniającej lub osoba prowadząca działalność gospodarczą, może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu uprawnia do skorzystania ze świadczeń przysługujących na mocy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, w tym zasiłku chorobowego.

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu po upływie tzw. okres wyczekiwania. Okres ten wynosi 30 dni dla osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo oraz 90 dni dla osób podlegających ubezpieczeniu dobrowolnie, z pewnymi wyjątkami.

Czas przebywania na zwolnieniu lekarskim, za który ubezpieczony otrzymuje wynagrodzenie chorobowe (przez pierwsze 33 dni lub 14 dni choroby w danym roku kalendarzowym) a następnie zasiłek chorobowy jest ograniczona i wynosi łącznie:

  • 182 dni
  • 270 dni w przypadku ciąży lub gruźlicy.

Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

W przypadku, w którym ubezpieczony wyczerpie okres zasiłkowy trwający 182 dni lub 270 dni, może powrócić do pracy pod warunkiem, że odzyska zdolność do pracy orzeczoną odpowiednim zaświadczeniem lekarskim lub może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego, jeśli dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Choroba na przełomie roku kalendarzowego

Pamiętaj, że jeśli pracownik choruje na przełomie roku kalendarzowego to wypłata wynagrodzenia chorobowego w nowym roku kalendarzowym rozpoczyna się dopiero od następnego dnia po przerwie w niezdolności do pracy.

Pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Pracownik przedłożył do pracodawcy zwolnienie lekarskie za okres od 16.12.2019 do 15.01.2020. Za okres od 16.12.2019 do 31.12.2019 pracownikowi wypłacono zasiłek chorobowy. W związku z nieprzerwaną niezdolnością do pracy, za okres od 01.01.2020 do 15.01.2020 pracownikowi nadal przysługuje zasiłek chorobowy. Jeśli jednak pracownik przedłoży do pracodawcy kolejne zwolnienie lekarskie choćby po jednodniowej przerwie, tj. od 17.01.2020, pracownik nabędzie prawo do wypłaty wynagrodzenia chorobowego w pierwszej kolejności.

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]
18 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Rząd proponuje podwyżkę o 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...