Zasiłek chorobowy prokuratora/sędziego
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany wprowadzone nowelizacją ustaw o ustroju sądów powszechnych, o prokuraturze i o Sądzie Najwyższym mają na celu zrównanie uprawnień chorobowych prokuratorów i sędziów z prawami innych ubezpieczonych przez wprowadzenie zasad takich, jak w systemie powszechnym. Za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim będą otrzymywali 80% wynagrodzenia. Dotychczas uzyskiwali wynagrodzenie w pełnej wysokości, 100%.
REKLAMA
Zasiłek chorobowy
Zasiłek chorobowy rozumiany jest jako świadczenie pieniężne przysługujące ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 2005 r. o sygn. akt I UK 370/04 funkcją zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego jest kompensata utraconego wynagrodzenia wskutek niezdolności do pracy spowodowanej chorobą.
Zobacz również: Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2014 r.
Sędziowie i prokuratorzy to specyficzne grupy zawodowe. Sprawują oni bowiem szczególny rodzaj służby państwowej. Stąd też kwestie dotyczące wynagrodzenia za zwolnienie chorobowe uregulowane zostały nie w ustawie – Kodeks pracy a w ustawach właściwych dla tych zawodów. Mimo odmiennego miejsca umieszczenia wskazanych przepisów ich treść jest tożsama. Świadczenie za okres przebywania na zwolnieniu chorobowym wynosi 80% wynagrodzenia. Jest więc zrównane ze świadczeniem chorobowym pracowników, wynikającym z Kodeksu pracy.
Zwolnienie lekarskie
Warto pamiętać, że na przekazanie pracodawcy informacji o chorobie mamy tylko dwa dni. Informację o naszej niedyspozycji i tym samym o absencji w pracy pracodawca musi otrzymać najpóźniej w drugim dniu nieobecności. Możemy tego dokonać właściwie w dowolnej formie: osobiście, za pośrednictwem innej osoby, telefonicznie, mailowo. Natomiast zwolnienie lekarskie powinniśmy dostarczyć zatrudniającemu w ciągu siedmiu dni od daty jego wystawienia. Niedotrzymanie tego terminu powoduje negatywne konsekwencje finansowe dla samego zatrudnianego. Jego świadczenie chorobowe może bowiem zostać obniżone nawet o 25% a wypłata w pełnej przysługującej wysokości nastąpi dopiero od dnia dostarczenia stosowanego zaświadczenia lekarskiego. Zwolnienie wystawiane jest na druku ZUS ZLA, potocznie nazywanym L4.
Zasiłek chorobowy prokuratora/sędziego został obniżony o 20%.
Wyjątki
REKLAMA
Jednak nie we wszystkich sytuacjach świadczenie sędziego lub prokuratora zostanie obniżone. Analogicznie do powszechnego systemu wynagrodzeń, świadczenie chorobowe w wysokości 100% będzie przysługiwało gdy zwolnienie lekarskie wynika z tego, że sędzia lub prokurator jest w ciąży. 100% wynagrodzenia będzie się też należeć, gdy sędzia lub prokurator pójdzie na zwolnienie w związku z tym, że został dawcą narządów lub tkanek. Inne, przewidziane przez prawodawcę, wyjątki to: zwolnienie wynikające z wypadku przy pracy, zwolnienie w związku z chorobą powstałą na skutek charakterystycznych czynności służbowych lub w wyniku ataku na niego. W wymieniowych wyżej sytuacjach sędzia lub prokurator uprawniony będzie to pobierania świadczenia chorobowego w pełnej wysokości.
Zgodnie z akcentowaną przez Trybunał Konstytucyjny zasadą ochrony praw nabytych, przyjęto, że świadczenie w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje także sędziom/prokuratorom, którzy są nieobecni w pracy z powodu choroby w dniu wejścia w życie znowelizowanych przepisów. Takie prawo przysługuje im nie dłużej niż przez 30 dni od dnia wejścia ustawy w życie.
Polecamy serwis: Zasiłki
Funkcjonariusze służb mundurowych
Analogiczne uregulowania prawne przyjęto wobec innych grup zawodowych, mianowicie: żołnierzy, policjantów, strażaków, funkcjonariuszy służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Służby Celnej. Ich zasiłek chorobowy również został obniżony ze 100 do 80%.
Wskazane zmiany prowadzą do zrównania sytuacji prawnej wszystkich osób korzystających ze zwolnienia lekarskiego. Dotyczy to wszystkich podmiotów świadczących pracę, zarówno tzw. cywili, jak i sędziów i prokuratorów oraz funkcjonariuszy służb mundurowych.
Podstawa prawna:
- nowelizację ustawy o prokuraturze, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym z dnia 24 stycznia 2014 r.,
- wyrok SN z dnia 5 kwietnia 2005 r. I UK 370/04.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat