E-zwolnienia 2014
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kwestię wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy reguluje ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa. Wprowadzenie elektronicznego systemu zaświadczeń lekarskich, a co za tym idzie tzw. e-zwolnień, ma uprościć i usprawnić procedurę wydawania oraz wykorzystywania zaświadczeń lekarskich zarówno z perspektywy lekarzy, jak i pracowników i pracodawców.
REKLAMA
W obecnym stanie prawnym, zwolnienia lekarskie są wypisywane ręcznie, a ich kopie trafiają do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki Elektronicznemu Systemowi Zaświadczeń Lekarskich, weryfikacja zwolnień lekarskich przez ZUS będzie szybsza. Weryfikacja ta będzie możliwa de facto od pierwszego dnia zwolnienia, nie zaś od chwili dostarczenia zaświadczenia do ZUS-u. Nowa regulacja skróci czas potrzebny lekarzom na wystawienie zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy oraz zwolni ich z obowiązku przesyłania drogą pocztowa lub doręczania do ZUS-u oryginałów papierowych zaświadczeń lekarskich i przechowywania ich kopii przez wymagany ustawą okres 3 lat.
Zobacz także: Zasady wystawania zwolnień lekarskich
Po wejściu w życie nowych regulacji, dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy, oprócz zaświadczeń lekarskich sporządzonych w formie pisemnej będą zaświadczenia wystawione w formie dokumentu elektronicznego, tzw. e-zaświadczenia. Lekarze wystawiający zwolnienia lekarskie będą mieć dostęp w specjalnym profilu informacyjnym do danych ubezpieczeniowych ubezpieczonego, jego płatników składek, a także członków rodziny, jeśli wystawiane przez nich zwolnienie podyktowane będzie koniecznością sprawowania osobistej opieki nad członkiem rodziny. Każdy lekarz będzie posiadał profil informacyjny w specjalnym systemie teleinformacyjnym udostępnionym przez ZUS, dane pacjenta będą automatycznie zapisywane w e-zwolnieniu, które to będzie wysyłane drogą elektroniczną na skrzynkę podawczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obok tak wystawionego zaświadczenia lekarskiego, funkcjonować ma jego kopia, w postaci wydruku opatrzonego w podpis i pieczątkę lekarza. Sporządzenie takiej kopii powinno być możliwe dopiero po wystawieniu zaświadczenia.
Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA