Zasiłek chorobowy po utracie ubezpieczenia chorobowego – pracy
Pracownik podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo. Pracownikowi – ubezpieczonemu zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania ubezpieczenia chorobowego, z związku z utratą zdolności do pracy powstałej z powodu choroby.
Jak wspominano na wstępie w określonych sytuacjach prawo do zasiłku chorobowego przysługuje po utracie ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeśli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała w dwóch okresach. Po pierwsze nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. Po drugie nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego w razie choroby zakaźnej, której okres wylegania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Nawet jeśli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i trwa 14 dni lub 3 miesiące po ustaniu ubezpieczenia w razie choroby zakaźnej, zasiłek chorobowy może mimo nie przysługiwać. Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeśli osoba niezdolna do pracy ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Ponadto zasiłek chorobowy nie przysługuje, jeśli osoba kontynuuje działalność zarobkową lub gdy podejmie działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.
Zasiłek chorobowy nie przysługuje również, jeżeli osoba nie nabyła prawa do zasiłku chorobowego w czasie ubezpieczenia ze względu na to, że nie miała wymaganego okresu wyczekiwania. Zasadą jest bowiem, że zasiłek chorobowy przysługuje po okresie wyczekiwania. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeśli podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Zaś po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy przysługuje, jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.
Zobacz także: Co należy wiedzieć o zasiłku chorobowym?
Do zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeśli osoba niezdolna do pracy jest uprawniona do:
- zasiłku dla bezrobotnych,
- zasiłku przedemerytalnego,
- świadczenia emerytalnego,
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Ponadto wyłączenie stosuje się również do zasiłku chorobowego w związku z niezdolności do pracy powstałą w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i kontynuowania już po ustaniu ubezpieczenia chorobowego.
Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeśli ubezpieczenie, jeśli ubezpieczenie to ustało po wyczerpaniu prawa do zasiłku chorobowego.
Ustanie ubezpieczenia obowiązkowego a ubezpieczenie dobrowolne
W przypadku osób, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie ustanie ubezpieczenia nie musi oznaczać ustanie tytułu do ubezpieczenia. Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na swój wniosek osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, a mianowicie:
- osoby wykonujące pracę nakładczą,
- osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług,
- osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
- osoby wykonujące odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- duchowni.
Wysokość zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego po utracie ubezpieczenia nie może być wyższa niż kwota 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę ustala się miesięcznie, zaczynając od 3 miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych.
Zobacz także: Zasiłek chorobowy na wypowiedzeniu
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636)