Zwiększenie zasiłku chorobowego dla pracowników po 50 roku życia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zasadą jest, że zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu wynosi 70 proc. podstawy zasiłku. Jednak pracownicy, którzy ukończyli 50 lat, zostali przez ustawodawcę uprzywilejowani. Bowiem od 1 stycznia 2011 roku w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku, w którym ukończył 50 rok życia, miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.
REKLAMA
Zmiana prawa jest bardzo korzystna, dla starszych pracowników. Przed zmianą przepisów, pracownikom, którzy ukończyli 50 lat prawo do wynagrodzenia chorobowego przysługiwało tylko przez 14 dni choroby, a nie za 33 dni, jak pozostałym pracownikom. Jeśli więc w okresie choroby przypadającej od 15 do 33 dnia pracownicy, którzy ukończyli 50 lat przebywali w szpitalu, nie otrzymywali wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80%, lecz zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru. Za ten sam okres młodsi pracownicy otrzymywali wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%.
Zobacz serwis: Emerytury
Pracownicy powyżej 50 roku życia nadal mają prawo do wynagrodzenia chorobowego tylko za pierwsze 14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Jeśli jednak przebywają w szpitalu w okresie przypadającym od 15 dnia niezdolności do pracy, to uzyskają zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Zmiana prawa dotyczącego wysokości zasiłku chorobowego spowoduje usunięcie różnic w wysokości wypłacanych świadczeń związanych z niezdolnością do pracy dla pracowników. Wszyscy pracownicy w okresie pobytu w szpitalu będą dostawać jednakowe procentowo świadczenia.
Zobacz serwis: Zasiłki
Zmiany w zakresie wysokości wypłat chorobowych w czasie pobytu w szpitalu nie mają wpływu na koszty ponoszone przez pracodawców. Wzrost zasiłków będzie sfinansowany ze środków budżetu państwa.
Podstawa prawna:
Ustawa z 22 października 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 225, poz. 1463).
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2005r. Nr 31, poz.267, z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat