Czy opóźnienie w opłacaniu składek przez przedsiębiorcę może być powodem odmowy wypłaty zasiłku chorobowego?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo odmowy zasiłku chorobowego jeżeli ustali, że ustało dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
Internauta pyta: W lipcu bieżącego roku chorowałem i złożyłem zwolnienie lekarskie wraz z wnioskiem o wypłatę zasiłku chorobowego do ZUS, z tytułu działalności, którą prowadzę od 2007 r. Odmówiono mi wypłaty zasiłku twierdząc, że nie podlegam ubezpieczeniu chorobowemu, mimo, iż opłacam składki na to ubezpieczenie już od roku i nie mam żadnych zaległości. Czy ZUS może nie wypłacić zasiłku podając jako powód odmowy kilkudniowe opóźnienie w uiszczeniu składek za maj i czerwiec 2010 r.?

Ekspert odpowiada:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał prawo odmowy zasiłku chorobowego jeżeli ustalił, że Pana dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustało. 

Prawo do świadczeń na wypadek choroby mają bowiem osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Ubezpieczenie to ma charakter dobrowolny dla osób prowadzących działalność gospodarczą, a dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje z mocy ustawy:

- od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tego ubezpieczenia (ZUS ZWUA), nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony,

- od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie,

- od dnia ustania tytułu podlegania temu ubezpieczeniu (np. od dnia zaprzestania prowadzenia działalności).

Zobacz również: Co należy wiedzieć o zasiłku chorobowym?

W przypadku, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą, która przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, opłaci po terminie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne – powoduje to ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie.

W Pana sytuacji, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustało od 1 maja 2010 r., jeśli składka na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych została opłacona po obowiązującym terminie za ten miesiąc. Dlatego też od 1 maja 2010 r. nie podlega Pan dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, a co za tym idzie, nie ma Pan prawa do świadczeń chorobowych.

Jednak UWAGA! W uzasadnionych przypadkach, ZUS na wniosek osoby ubezpieczonej może wyrazić zgodę na opłacenie po terminie składki na ubezpieczenia społeczne i tym samym na dalsze pozostawanie w ubezpieczeniu chorobowym.

Wniosek taki składa się do dyrektora jednostki terenowej ZUS, podając: swoje dane osobowe, identyfikatory NIP i PESEL, adres korespondencyjny, informację za jakie okresy nastąpiło opóźnienie w opłacaniu składek i z jakiego powodu. ZUS ma czas na odpowiedź miesiąc od dnia wpływu wniosku (chyba, że w danej sprawie konieczne są dodatkowe ustalenia, wyjaśnienia, bądź korekty dokumentacji przedsiębiorcy, wtedy termin ten może się wydłużyć).

Jeżeli więc Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił Panu wypłaty zasiłku z powodu ustania ubezpieczenia chorobowego w wyniku opłacenia składki chorobowej po terminie, powinien Pan wystąpić z wnioskiem o przywrócenie terminu płatności składek za miesiące, w których nastąpiło opóźnienie.

Zobacz również serwis: Wypłata zasiłków

Wtedy wniosek ten jest traktowany jako ponowny wniosek o wypłatę zasiłku. Po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy, zasiłek będzie w takim przypadku przysługiwał, jeżeli prawo do niego nie uległo przedawnieniu (roszczenie o zasiłek przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje).

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r., nr 205, poz. 1585, z późn. zm.)

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...