Czy opóźnienie w opłacaniu składek przez przedsiębiorcę może być powodem odmowy wypłaty zasiłku chorobowego?
REKLAMA
REKLAMA
Ekspert odpowiada:
REKLAMA
Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał prawo odmowy zasiłku chorobowego jeżeli ustalił, że Pana dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustało.
Prawo do świadczeń na wypadek choroby mają bowiem osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Ubezpieczenie to ma charakter dobrowolny dla osób prowadzących działalność gospodarczą, a dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje z mocy ustawy:
- od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tego ubezpieczenia (ZUS ZWUA), nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony,
- od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie,
- od dnia ustania tytułu podlegania temu ubezpieczeniu (np. od dnia zaprzestania prowadzenia działalności).
Zobacz również: Co należy wiedzieć o zasiłku chorobowym?
REKLAMA
W przypadku, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą, która przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, opłaci po terminie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne – powoduje to ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie.
W Pana sytuacji, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustało od 1 maja 2010 r., jeśli składka na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych została opłacona po obowiązującym terminie za ten miesiąc. Dlatego też od 1 maja 2010 r. nie podlega Pan dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, a co za tym idzie, nie ma Pan prawa do świadczeń chorobowych.
Jednak UWAGA! W uzasadnionych przypadkach, ZUS na wniosek osoby ubezpieczonej może wyrazić zgodę na opłacenie po terminie składki na ubezpieczenia społeczne i tym samym na dalsze pozostawanie w ubezpieczeniu chorobowym.
Wniosek taki składa się do dyrektora jednostki terenowej ZUS, podając: swoje dane osobowe, identyfikatory NIP i PESEL, adres korespondencyjny, informację za jakie okresy nastąpiło opóźnienie w opłacaniu składek i z jakiego powodu. ZUS ma czas na odpowiedź miesiąc od dnia wpływu wniosku (chyba, że w danej sprawie konieczne są dodatkowe ustalenia, wyjaśnienia, bądź korekty dokumentacji przedsiębiorcy, wtedy termin ten może się wydłużyć).
Jeżeli więc Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił Panu wypłaty zasiłku z powodu ustania ubezpieczenia chorobowego w wyniku opłacenia składki chorobowej po terminie, powinien Pan wystąpić z wnioskiem o przywrócenie terminu płatności składek za miesiące, w których nastąpiło opóźnienie.
Zobacz również serwis: Wypłata zasiłków
REKLAMA
Wtedy wniosek ten jest traktowany jako ponowny wniosek o wypłatę zasiłku. Po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy, zasiłek będzie w takim przypadku przysługiwał, jeżeli prawo do niego nie uległo przedawnieniu (roszczenie o zasiłek przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje).
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r., nr 205, poz. 1585, z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat