Kiedy zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy przysługuje zasiłek?
REKLAMA
Warto zaznaczyć, że zasiłek chorobowy przysługuje za okres czasowej niezdolności do pracy, jednak nie dłużej niż przez 180 dni.
Jeżeli po wyczerpaniu okresu zasiłkowego o którym mowa powyżej ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy, zasiłek chorobowy przedłuża się na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, jednak nie dłużej niż o dalsze 360 dni.
REKLAMA
Należy również podkreślić, że zgodnie z art. 15a ww. ustawy, od osób objętych ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim na wniosek wymaga się nieprzerwanego okresu ubezpieczenia przez co najmniej rok bezpośrednio przed wystąpieniem czasowej niezdolności do pracy, uzasadniającej nabycie prawa do zasiłku chorobowego, z wyjątkiem zasiłku chorobowy przysługującego w razie doznanego wypadku przy pracy rolniczej.
Osobie, która podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu z mocy ustawy, tj. obowiązkowo, do okresu zasiłkowego określonego w art. 14 ust. 1 i 2 tj z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym powyżej 30 dni, nie dłużej niż 180 dni, zalicza się okresy pobierania zasiłku chorobowego z innego ubezpieczenia społecznego.
Zobacz również: Rolnik
Na jakiej podstawie zasiłek chorobowy jest wypłacany?
Zasiłek chorobowy przyznaje się i wypłaca na podstawie zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy wydanego przez lekarza, lekarza dentystę, felczera lub starszego felczera, upoważnionego przez Zakład na zasadach określonych w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Ponadto zasiłek chorobowy z tytułu czasowej niezdolności do pracy, trwającej dłużej niż 180 dni, przyznaje się i wypłaca na podstawie orzeczenia wydanego w pierwszej instancji przez lekarza rzeczoznawcę Kasy, zaś w drugiej instancji przez komisje lekarskie Kasy.
Zobacz również serwis: Ubezpieczenia rolnicze
Kiedy zasiłek choroby nie przysługuje?
Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres:
- przebywania ubezpieczonego, na koszt Kasy, w zakładzie opieki zdrowotnej w celu rehabilitacji;
- po ustaniu ubezpieczenia.
Kiedy ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego?
Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego gdy :
- wykonuje w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową,
- wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia,
- niezdolność do pracy została spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez ubezpieczonego (okoliczności te stwierdza się na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu albo prawomocnego orzeczenia kolegium do spraw wykroczeń).
- niezdolność do pracy spowodowana została nadużyciem alkoholu (ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za okres pierwszych pięciu dni tej niezdolności).
Zasiłek chorobowy za każdy 1 dzień niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wynosi 10,00 zł.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Zobacz również serwis: Zasiłki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat