Czy pracodawca może nas zwolnic kiedy przebywamy na zwolnieniu lekarskim?
REKLAMA
REKLAMA
Zacznijmy od tego, że pracodawca nie może zwolnic pracownika w czasie urlopu, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Przebywanie na zwolnieniu lekarskim jest usprawiedliwioną przyczyną nieobecności.
REKLAMA
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”
Ale tu uwaga – nie można zwolnić zatrudnionego, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Taka konstrukcja przepisu art. 53 Kodeksu pracy oznacza, że w praktyce można rozwiązać umowę z pracownikiem, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale dopiero po pewnym okresie, w którym korzysta on z ochrony.
Przepisy dają sposobność rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia z tak zwanych przyczyn przez niego niezawinionych, a więc między innymi z powodu choroby.
Zobacz również serwis: Zasiłki
Do przyczyn takich należą:
1. Nieobecność z powodu choroby trwającej:
— dłużej niż trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy,
A więc w tej sytuacji, jeśli przebywamy w ciągłości na zwolnieniu lekarskim ponad 3 miesiące, pracodawca może rozwiązać z nami umowę bez wypowiedzenia.
REKLAMA
— dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zakaźną.
W tym przypadku pracodawca może nas zwolnic dopiero po tym, kiedy po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (182/270 dni) otrzymaliśmy prawo do świadczenia rehabilitacyjnego i pobieramy je przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Czyli w sumie, dopiero po 9 lub 12 miesiącach choroby.
Jeśli świadczenie rehabilitacyjne zostało przyznane na okres 3 miesięcy i po nim wracamy do pracy, pracodawca nie ma prawa do rozwiązania z nami umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia.
2. Nieobecność z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem, jeżeli upłynął okres pobierania z tego tytułu zasiłku (zasiłek opiekuńczy przysługuje do 60 dni w roku kalendarzowym z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14, przy dzieciach powyżej 14 roku życia zasiłek przysługuje tylko za 14 dni w roku).
Okoliczność taka może mieć miejsce wtedy, gdy pracujący rodzic musi osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem (np. z powodu jego choroby), ale już nie ma z tego tytułu prawa do zasiłku opiekuńczego. Wtedy pracodawca może rozstać się z takim pracownikiem w trybie natychmiastowym.
3. Odosobnienie pracownika ze względu na chorobę zakaźną – po upływie okresu pobierania z tego tytułu wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.
4. Nieobecność pracownika w pracy z innych przyczyn niż wyżej wymienione, trwająca dłużej niż jeden miesiąc - Chodzi w tym przypadku o nieobecność usprawiedliwioną, która uniemożliwia pracownikowi stawienie się do pracy.
REKLAMA
Przepisy stanowią, że nie można rozwiązać umowy bez wypowiedzenia po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Pracodawca powinien również w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie sześciu miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ich ustaniu.
Zatem jeżeli na przykład stawimy się do pracy po sześciu miesiącach zwolnienia lekarskiego i będziemy już zdolni do świadczenia pracy, to pracodawca nie może rozwiązać z nami umowy o pracę na podstawie art. 53 Kodeksu pracy.
Nawet jeśli wyczerpiemy okres zasiłkowy, a następnie nabędziemy prawa do świadczenia rehabilitacyjnego np. na 4 miesiące, po czym wrócimy do pracy, to jeżeli pracodawca nie skorzystał z rozwiązania z nami umowy już po 3 miesiącu świadczenia rehabilitacyjnego, nie może już tego zrobić w trybie natychmiastowym po naszym powrocie. A więc chcąc się z nami rozstać, musi zachować okres wypowiedzenia.
Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli pracodawca skorzysta z możliwości zwolnienia bez zachowania okresu wypowiedzenia, nadal zachowujemy prawo do pobieranych świadczeń z tytułu choroby po ustaniu zatrudnienia.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa;
Kodeks pracy
Zobacz również: Kiedy chorobę zaliczamy do jednego okresu zasiłkowego?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat