REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy chorobę zaliczamy do jednego okresu zasiłkowego?

Ewa Zawiślak-Szatańska

REKLAMA

REKLAMA

Okres zasiłkowy precyzuje do kiedy zachowujemy prawo do zasiłku chorobowego. Określa on w jaki sposób zliczać kolejne dni choroby ze zwolnień lekarskich, za które przysługuje zasiłek.

Okres zasiłkowy trwa odpowiednio 182, bądź 270 dni – kiedy przyczyną niezdolności do pracy jest gruźlica lub choroba przypada na w okresie ciąży. Jeśli po wyczerpaniu tego okresu jesteśmy nadal niezdolni do pracy, możemy starać się o świadczenie rehabilitacyjne.
Generalnie, do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.
Niezdolność do pracy nie przebiega jednak zawsze nieprzerwanie, dlatego istnieją zasady, według których kolejno otrzymane zwolnienia lekarskie za czas choroby będą wliczane do jednego okresu zasiłkowego.

REKLAMA

Zobacz również serwis: Zasiłek chorobowy

REKLAMA

Sumować więc należy:
1. wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy - a więc łączny okres zwolnień lekarskich pomiędzy którymi nie było przerwy, bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy.
2. okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni - taka okoliczność jest oznaczana przez lekarza prowadzącego na zwolnieniu lekarskim ZUS ZLA poprzez wpisanie kodu "A".
3. okresy w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:
- nie podjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy (odpowiadającej jego kwalifikacjom zawodowym lub którą może wykonywać po uprzednim przeszkoleniu) niezabronionej osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot, na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
- umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
- spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
- wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Nie wliczamy natomiast do okresu zasiłkowego zwolnień lekarskich, przypadających w okresie „wyczekiwania” na prawo do świadczeń chorobowych. Okresu zasiłkowego nie dotyczą również zwolnienia lekarskie wystawione z tytułu opieki nad członkiem rodziny, za okres których przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Zatrudniony Tomasz T. chorował od 12 do 17 marca 2010 r. – otrzymał za ten okres wynagrodzenie za czas choroby. Następnie przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu opieki nad chorym dzieckiem od 18 do 31 marca 2010 r. i otrzymał zasiłek opiekuńczy.
Pracownik ponownie korzysta ze zwolnienia lekarskiego z powodu innej choroby niż poprzednia od 1 kwietnia 2010 r. do nadal.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszy okres zasiłkowy Tomasza T. rozpoczęło sześciodniowe zwolnienie od 12 marca 2010 r. Czas, za który pracownik pobrał zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do tego okresu.
Zwolnienie lekarskie wystawione od 1 kwietnia 2010r. uprawnia Tomasza T. do nowego 182 dniowego okresu zasiłkowego, ponieważ niezdolność do pracy wystąpiła po przerwie i spowodowana jest inną chorobą.

Tak więc by prawidłowo obliczyć okres zasiłkowy należy zadać sobie pytania:
- czy i jak długa była przerwa pomiędzy zwolnieniami lekarskimi?
- czy kolejne zwolnienia są wystawione z powodu tej samej choroby?

Zobacz również serwis: Wypłata zasiłków


REKLAMA

Okres zasiłkowy powinien być zatem liczony na nowo w dwóch różnych sytuacjach:
1. Pomiędzy kolejnymi okresami niezdolności do pracy, spowodowanymi różnymi chorobami wystąpi przerwa.
Leczący nas lekarz na prawidłowo wystawionym zwolnieniu lekarskim nie poda wtedy kodu literowego „A”, co oznacza niezdolność do pracy powstałą z innej przyczyny niż poprzednio. Wówczas okresy choroby nie sumują się i mamy prawo do nowego okresu zasiłkowego.
W takich sytuacjach prawidłowe ustalanie czy okresu zasiłkowego przysparza płatnikom wielu problemów. Dlatego w razie wątpliwości, czy zwolnienie od pracy spowodowane jest tą samą chorobą co poprzednio, należy zwrócić się do lekarza leczącego lub do ZUS o ich wyjaśnienie.
2. Gdy kolejne okresy niezdolności do pracy spowodowane są tą samą chorobą, ale istnieje pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni.

Jeżeli w zwolnieniu lekarskim zamieszczono kod literowy „A”, to jest to dla nas informacja, że niezdolność do pracy orzeczona w tym zwolnieniu jest spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą. Wtedy ustalamy jak długa była ta przerwa. Jeżeli przekroczyła 60 dni, okresy niezdolności do pracy po przerwie powinny być zaliczone do nowego okresu zasiłkowego.

Prowadząca działalność gospodarczą Anna P. przebywała na zwolnieniach lekarskich, spowodowanych tą samą chorobą w okresach:
1. od 1 lutego 2009 r. do 2 kwietnia 2009 r.,
2. od 11 maja 2009 r. do 10 sierpnia 2009 r.,
3. od 24 listopada 2009 r. do 13 stycznia 2010 r.
Od dnia 17 grudnia choroba przypadała na czas ciąży.

Pierwszy i drugi okres zwolnień lekarskich zostanie zaliczony do jednego okresu zasiłkowego, ponieważ nie było pomiędzy nimi przerwy dłuższej niż 60 dni.
Natomiast zwolnienia lekarskie wystawione od 24 listopada 2009 r. uprawniają Annę P. do nowego okresu zasiłkowego. Mimo, że niezdolność do pracy jest spowodowana tą samą chorobą, to wystąpiła po przerwie dłuższej niż 60 dni. W związku z faktem, iż , Anna P. zaszła w ciążę, nowy okres zasiłkowy będzie wynosił 270 dni, liczone od 24 listopada 2009 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267, ze zm.). 

Zobacz również: Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

PIP: Problemy z wykorzystaniem laptopa w pracy przez osoby niepełnosprawne. Skorzystaj z medycyny pracy

Problem polega na tym, że przepisy regulują zasady organizacji stanowiska pracy, gdy pracownik pracuje na laptopie. Wtedy na takim stanowisku muszą się znaleźć np. dodatkowy monitor, dodatkowa klawiatura, podstawka. Ale w przypadku osób niepełnosprawnych jest możliwość, że taka organizacja miejsca pracy nie będzie odpowiadała stopniu i rodzajowi niepełnosprawności, z którymi boryka się pracownik. Co wtedy?

REKLAMA

Obowiązek instalacji czujki dymu i czujki czadu w mieszkaniach i budynkach. Nowe przepisy MSWiA już podpisane

Podczas konferencji w Akademii Pożarniczej w Warszawie 22 listopada 2024 r. (to Europejski Dzień Czujki Dymu) minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak przekazał, że dzień wcześniej podpisał rozporządzenie, które wprowadza nowe obowiązki odnośnie stosowania czujek pożarowych (czujek dymu i czujek czadu). Chodzi o rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzony zostanie obowiązek montażu w mieszkaniach przynajmniej jednej czujki dymu a także czujki czadu w pomieszczeniach, gdzie odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego.

QUIZ. Dopasuj bohatera do polskiego serialu. Wynik 20/20 to rewelacja
Wszyscy kochamy polskie seriale. Zarówno te kultowe z PRL-u i lat 90., jak i nowe produkcje, zdobywające dzięki platformom streamingowym uznanie na całym świecie. Ale czy zawsze potrafimy skojarzyć postać z konkretnym tytułem? Rozwiąż nasz nowy quiz i przetestuj swoją wiedzę w tym temacie.
Dofinansowanie zimowego wypoczynku dla seniorów. Emeryci i renciści mogą otrzymać nawet 3307 zł

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi – wzmożona aktywność turystyczna. Na zimowy wypoczynek – z dofinansowaniem od byłego pracodawcy lub ze środków PFRON, mogą liczyć również seniorzy. Jakie warunki muszą spełnić i jakie kwoty mogą otrzymać?

Wielki QUIZ z dramatów sądowych. Mniej niż 15/20 to wyrok w zawieszeniu
Dramaty sądowe niezmiennie należą do jednego z najbardziej cenionych podgatunków filmowych. Akcja ograniczona głównie do jednego pomieszczenia, pojedynki na słowa, kwieciste monologi, oczekiwanie w napięciu na końcowy werdykt - widzowie to uwielbiają. Ty też? Przetestuj swoją wiedzę w naszym quizie. Proszę wstać, sąd idzie!

REKLAMA

QUIZ z wiedzy ogólnej. Odpowiesz na wszystkie pytania? Na ostatnie na pewno znasz odpowiedź
W tym quizie zadajemy pytania z różnych dziedzin. Będzie trochę tych z geografii i nauki a także kultury. Niektóre to mała zagwozdka. Obiecujemy, że łatwo nie będzie. Sprawdźcie czy odpowiecie na wszystkie.
Od 1 stycznia 2025 r. nie wyrzucisz do śmieci odzieży (koszula, kurtka, spodnie). Ale i obrusa, firanki, zasłony, koca, narzuty, prześcieradła

Od 1 stycznia 2025 r. nie możesz wyrzucić do śmieci tekstyliów. Muszą trafić do PSZOK. Musisz je tam zawieźć. To wymóg prawa unijnego.

REKLAMA