Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości zasiłku
REKLAMA
REKLAMA
Podstawa zasiłku, wyliczana jest ze średniego wynagrodzenia, jakie otrzymywaliśmy na rok przed chorobą. Dla osób opłacających samodzielnie składki (np. prowadzących działalność gospodarczą) wysokość zasiłku jest obliczana z opłaconej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe.
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli jednak między okresami pobierania zasiłków (bez znaczenia, czy to świadczenia tego samego czy innego rodzaju) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, to podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo.
Oznacza to, że jeśli np. w styczniu 2010 r. pracownik był chory 3 dni, to wysokość wynagrodzenia chorobowego będzie ustalona z uwzględnieniem jego zarobków z okresu styczeń-grudzień 2009r. Gdyby ten sam pracownik w lutym 2010r. chorował znowu przez np. 13 dni, to zostanie przyjęta taka sama podstawa wynagrodzenia chorobowego jak w styczniu. A więc z zarobków z całego 2009r., a nie z okresu luty 2009 r. – styczeń 2010r. Dzieje się tak, ponieważ od ostatniego zwolnienia lekarskiego w styczniu 2010r. nie było 3 miesięcznej przerwy.
Zobacz również serwis: Praca
Przy czym należy pamiętać, że aby podstawa danego świadczenia została ustalona na nowo, muszą upłynąć pełne 3 miesiące kalendarzowe.
Kobieta przebywa na zasiłku chorobowym od 1 stycznia 2010 r. do 14 marca 2010r., a 15 czerwca 2010r. rodzi dziecko i od tego dnia należy jej się zasiłek macierzyński.
Podstawa zasiłku chorobowego przysługującego od 12 stycznia 2010r. jest ustalana ze średnich zarobków z okresu styczeń-grudzień 2009r. Pomiędzy 17 marca a 15 czerwca nie upływają 3 pełne miesiące kalendarzowe, więc wysokość zasiłku macierzyńskiego nie będzie ustalana na nowo, w konsekwencji będzie taka sama jak chorobowego zakończonego 17 marca 2010 r.
Podstawa zasiłku macierzyńskiego byłaby przeliczana na nowo z okresu czerwiec 2009r. – maj 2010r., gdyby przed porodem kobieta przepracowała bez zwolnień lekarskich pełne miesiące: marzec, kwiecień i maj 2010r.
REKLAMA
Dla pracownika zatrudnionego na pełny etat, podstawa miesięczna przysługujących zasiłków nie może być niższa niż wynagrodzenie minimalne, pomniejszone o 13,71% składek finansowanych przez osobę ubezpieczoną. Dlatego przy obliczaniu podstawy następujących po sobie świadczeń może dojść do zmiany, pomimo przerwy pomiędzy nimi krótszej niż 3 miesiące, jeżeli z wyliczeń wynika, że podstawę danego zasiłku trzeba podnieść do minimalnej.
Nie ma również znaczenia dla przeliczania podstawy świadczenia, jakiego rodzaju zasiłki są nam kolejno wypłacane. Nie jest ważne, czy ubiegamy się o zasiłek chorobowy przed którym pobieraliśmy wynagrodzenie chorobowe, czy też wnioskujemy o zasiłek opiekuńczy po uprzednio pobieranym zasiłku macierzyńskim. Ważna jest długość przerwy pomiędzy okresami wypłacanych świadczeń i to ona decyduje jakie zarobki będą brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości danego świadczenia.
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność pobierała kolejno:
1) zasiłek opiekuńczy w okresie od 25 do 30 października 2009r.,
2) zasiłek chorobowy w okresie od 1 lutego do 12 lutego 2010r.,
3) zasiłek chorobowy w okresie od 24 lutego 2010r. do 30 marca 2010r.,
Od 31 marca 2010r. osobie tej przysługuje zasiłek macierzyński w związku z urodzeniem dziecka.
Wysokość kolejnych świadczeń dla tej osoby będzie wyliczana ze średnich podstaw wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, od których zostały opłacone składki chorobowe.
I tak:
Podstawa zasiłku opiekuńczego wskazanego w pkt 1) będzie ustalona ze średniej podstaw wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osoby prowadzącej działalność z okresu październik 2008 r. – wrzesień 2009 r.
Podstawa zasiłku chorobowego za okres wskazany w pkt 2) będzie ustalana na nowo, ponieważ od ostatniego zasiłku upłynęły pełne 3 miesiące kalendarzowe (listopad, grudzień, styczeń). Do obliczenia wysokości zasiłku będą więc brane pod uwagę podstawy wymiaru składek prowadzącej pozarolniczą działalność z okresu luty 2009 r. – styczeń 2010r.
Zobacz również serwis: Zasiłki
Podstawa zasiłku chorobowego przysługującego w okresie podanym w pkt 3) nie będzie ustalana na nowo, ponieważ nie upłynęły 3 miesiące przerwy od ostatniego zwolnienia lekarskiego. Wysokość świadczenia będzie więc obliczona od podstawy zasiłku ustalonej poprzednio, z okresu luty 2009 r. – styczeń 2010r.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego przysługującego od 31 marca 2010r. będzie taka sama jak zasiłku chorobowego pobieranego bezpośrednio przed macierzyńskim, ponieważ nie było żadnej przerwy pomiędzy tymi świadczeniami, a nie ma znaczenia fakt, że są to zasiłki różnego rodzaju.
Podstawa świadczenia będzie mimo wszystko również obliczona na nowo w przypadku, kiedy pracownikowi zmieniono wymiar czasu pracy od momentu pobierania ostatniego świadczenia. Wtedy do podstawy zasiłku należy wziąć pod uwagę tylko wynagrodzenie uzyskane już po zmianie etatu, nawet jeśli od ostatniego zasiłku nie upłynęły 3 miesiące.
Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy pobierała zasiłek opiekuńczy od 10 do 12 listopada 2009 r. Od stycznia 2010r. pracuje w wymiarze 6/8 etatu. W dniu 20 marca 2010 r. zachorowała. Podstawa wynagrodzenia chorobowego przysługującego za okres bieżącego zwolnienia lekarskiego będzie ustalona na nowo, z zarobków uzyskanych tylko za miesiące styczeń i luty 2010r. , a więc po zmianie etatu.
Podstawa prawna: Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA