Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł wstrzymywać wypłatę zasiłków
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązki Ośrodka Pomocy Społecznej
REKLAMA
Ośrodek Pomocy Społecznej powinien dokładnie zbadać stan faktyczny sprawy. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Nie powinien ograniczać się tylko do wstrzymania wypłat pieniędzy. W przypadku zaistnienia takich okoliczności Ośrodek powinien znaleźć przyczynę nieodbierania świadczenia. W celu znalezienia tej przyczyny Ośrodek Pomocy Społecznej powinien współpracować z innymi organami państwowymi, mogącymi przyczynić się do uzyskania niezbędnych organizacji.
Co zrobić aby odzyskać zasiłek?
Osoba, której przysługuje zasiłek, a nie pobiera go powinna stawić się w Ośrodki Pomocy Społecznej w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Wyjaśnienia powinny uzasadniać przyczynę zaniechania pobierania świadczeń. W przypadku uzasadnionych przyczyn przestoju w pobieraniu świadczenia, pieniądze zostaną zwrócone uprawnionym w pełnej wysokości.
Kiedy zasiłek przepada
Jeżeli nie można się nawiązać kontaktu z uprawnionym, to wysyła się do niego listem poleconym wezwania do stawienia się w wyznaczonym terminie celem złożenia wyjaśnień. Gdy uprawniony nie stawi się na wezwanie oraz nie usprawiedliwi swojej obecności, to gmina wyda decyzję o wygaśnięciu decyzji przyznającej pomoc.
Dlaczego, aż taka ingerencja
Tego typu ingerencja w życie danej rodziny ma na celu zbadanie jej aktualnej sytuacji podopiecznych ośrodka i wykluczenie ewentualnych tragedii w rodzinie. Najczęściej podopieczni Ośrodek Pomocy Społecznej będąc z reguły w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej decydują się na emigrację w poszukiwaniu poprawy warunków bytowych nie informując przy tym urzędników.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat