Kto będzie wypłacał świadczenie wspierające?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Kto będzie wypłacał świadczenie wspierające? / Shutterstock

Świadczenie wspierające to nowy rodzaj wsparcia, które ma przysługiwać osobom niepełnosprawnym. Kto i na jakich zasadach będzie je wypłacał? Na jakim etapie jest projekt ustawy?

Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym

W Sejmie trwają prace legislacyjne nad ustawą o świadczeniu wspierającym. Celem nowego świadczenia jest udzielenie osobom niepełnosprawnym mającym potrzebę wsparcia pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób.

Komu będzie przysługiwało świadczenie wspierające?

Zgodnie z projektem, świadczenie wspierające będzie przysługiwało osobie posiadającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia, w której potrzebę wsparcia określono na poziomie:

  • od 1 do 3 punktów w skali potrzeby wsparcia – w przypadku dzieci do ukończenia 3. roku życia,
  • od 70 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia – w przypadku osób powyżej 3. roku życia.

Świadczenie wspierające ma być kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością. Będzie przysługiwało bez względu na wiek i datę powstania niepełnosprawności. Do uzyskania tego rodzaju wsparcia nie będzie wymagane spełnianie kryterium dochodowego. 

Świadczenie wspierające - od kiedy?

Nowe przepisy będą wprowadzane w trzech etapach. W 2024 r. świadczenie wspierające ma być dostępne dla osób niepełnosprawnych z najwyższym poziomem potrzeb wsparcia, a od 1 stycznia 2025 r. także dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeb wsparcia. Od 1 stycznia 2026 r. świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnym poziomem potrzeb wsparcia. 

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej osoby niepełnosprawne będą mogły składać wnioski o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia od stycznia 2024 r. Wnioski o wypłatę świadczenia będzie zaś można składać po uzyskaniu oceny, jednak w 2024 roku. świadczenie będzie wypacane wyłącznie osobom, które uzyskały najwięcej punktów.

Gdzie składać wniosek o świadczenie wspierające?

Postępowanie w sprawie świadczenia wspierającego ma prowadzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który będzie też wypłacał świadczenie. Nadzór nad zgodnością działań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie realizacji świadczenia wspierającego z obowiązującymi przepisami będzie sprawował minister właściwy do spraw rodziny. Nadzór ten nie będzie mógł dotyczyć spraw indywidualnych.

Jak zakłada projekt, do uzyskania świadczenia wspierającego konieczne będzie złożenie wniosku do ZUS. Będzie to mogła zrobić osoba uprawniona lub osoba upoważniona do reprezentowania pełnoletniej osoby niepełnosprawnej. W przypadku dziecka będzie to wniosek odpowiednio rodzica, opiekuna prawnego dziecka, rodziny zastępczej, osoby prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektora interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego albo innej osoby upoważnionej do reprezentowania dziecka.

Projekt zakłada całkowitą cyfryzację procesu ubiegania się i przyznawania świadczenia wspierającego. Wniosek będzie można złożyć wyłącznie w postaci elektronicznej za pomocą systemów teleinformatycznych, które obecnie wykorzystuje się do wnioskowania o takie świadczenia jak m.in. dobry start czy świadczenie wychowawcze.

Do kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych będzie służyła Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Ważne

Należy też pamiętać, iż kształt omawianych przepisów może się jeszcze zmienić, a ostatecznie będzie znany dopiero po zakończeniu procesu legislacyjnego.

 
Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...