Dodatek solidarnościowy a świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny
REKLAMA
REKLAMA
Nowe przepisy o dodatku solidarnościowym
Uchwalona przez Sejm ustawa o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 5 czerwca 2020 r. została skierowana do Senatu. Na 16 czerwca 2020 r. zaplanowano rozpatrzenie ustawy przez senackie komisje.
REKLAMA
Polecamy: Nowa matryca stawek VAT
Nowe przepisy przewidują przyznanie dodatku solidarnościowego osobie, która w 2020 r. podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez łączny okres co najmniej 60 dni oraz:
- z którą po dniu 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub
- której umowa po dniu 15 marca 2020 r. uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta.
Dodatek ma przysługiwać w wysokości 1400 zł za miesiąc kalendarzowy. Będzie przyznawany na okres nie dłuższy niż od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r., nie wcześniej jednak niż za miesiąc, w którym został złożony wniosek.
Zobacz więcej: Dodatek solidarnościowy 2020 – ile wynosi, komu przysługuje
Uzyskanie i utrata dodatku solidarnościowego będą miały wpływ na ustalanie prawa do świadczeń rodzinnych uzależnionych od dochodu (np. zasiłku rodzinnego) oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Dodatek solidarnościowy ma bowiem stanowić dochód w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Uzyskanie dodatku solidarnościowego będzie stanowiło uzyskanie dochodu w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Utrata dodatku solidarnościowego będzie oznaczała utratę takiego dochodu.
Rozwiązania te będą stosowane przy ustalaniu prawa do:
- świadczeń rodzinnych na okresy zasiłkowe od dnia 1 listopada 2019 r. do dnia 31 października 2021 r. oraz
- świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okresy świadczeniowe od dnia 1 października 2019 r. do dnia 30 września 2021 r.
Będą zatem obowiązywały zarówno w obecnym, jak i w nadchodzącym okresie.
Warto pamiętać, iż podobne zasady obowiązują w przypadku obniżenia wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub obniżenia dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej z powodu przeciwdziałania COVID-19. W takiej sytuacji mamy do czynienia z dochodem utraconym, który zostanie uwzględniony przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresach 2019/2020 oraz 2020/2021.
Ponadto, w nadchodzącym okresie świadczeniowym wrośnie kwota kryterium dochodowego dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Organy zastosują również zasadę "złotówka za złotówkę".
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r., poz. 695 z późn. zm.);
Ustawa z dnia 4 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 (etap legislacyjny: uchwalona przez Sejm).
Polecamy serwis: Zasiłki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat