Koronawirus a świadczenia rodzinne – najważniejsze zmiany w pytaniach i odpowiedziach
REKLAMA
REKLAMA
Świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny – obniżka wynagrodzenia dochodem utraconym
Czy obniżka mojej pensji o 20% w związku ze skorzystaniem przez pracodawcę z dofinansowania do wynagrodzeń w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej będzie miała wpływ na dochód do świadczeń rodzinnych?
REKLAMA
Tak, obniżenie wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub obniżenie dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej z powodu przeciwdziałania COVID-19 będzie stanowiło utratę dochodu.
Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł
Dochód utracony zostanie uwzględniony przy ustalaniu prawa do
- świadczeń rodzinnych na okresy zasiłkowe od 1 listopada 2019 r. do 31 października 2021 r.;
- świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okresy świadczeniowe od 1 października 2019 r. do 30 września 2021 r.
Będzie zatem brany pod uwagę przy ubieganiu się o świadczenia zarówno na obecny okres (2019/2020), jak i nadchodzący (2020/2021).
Zmiana ta została wprowadzona ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r., poz. 695) (tzw. Tarcza 2.0) i weszła w życie 18 kwietnia 2020 r.
Podstawa prawna:
Aktualizacja wywiadu środowiskowego podczas kwarantanny
Zostałam poddana kwarantannie. Jak w takiej sytuacji pracownik socjalny przeprowadzi aktualizację wywiadu środowiskowego?
W przypadku osób korzystających ze stałych form pomocy, u których nie nastąpiła zmiana danych, nie sporządza się aktualizacji rodzinnego wywiadu środowiskowego pomimo upływu ustawowego terminu. Aktualizacja zostanie sporządzona niezwłocznie po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Jeżeli jednak aktualizacja wywiadu jest wymagana, to może mieć formę rozmowy telefonicznej z pracownikiem socjalnym.
To kolejna zmiana wprowadzona przepisami tzw. Tarczy antykryzysowej 2.0.
Warto pamiętać, iż ustalenie sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej może również nastąpić na podstawie odpowiednich dokumentów lub oświadczenia, w tym elektronicznych. Katalog takich dokumentów został określony w art. 107 ust. 5b ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Przepis ten wymienia m.in. orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości wynagrodzenia czy o kontynuowaniu nauki.
Odpowiednie informacje mogą również udostępnić podmioty takie jak przykładowo ZUS czy Policja.
Podstawa prawna:
Świadczenia opiekuńcze - ustalenie sprawowania opieki
Ubiegam się o specjalny zasiłek opiekuńczy. Czy w związku z obecną sytuacją związaną z koronawirusem konieczne jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego?
Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 przyznawanie lub aktualizacja prawa do świadczeń opiekuńczych nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego. W szczególności dotyczy to osób, które zostały poddane kwarantannie w związku z podejrzeniem o zakażenie lub o chorobę zakaźną.
Ustalenie sprawowania opieki może nastąpić w szczególności na podstawie rozmowy telefonicznej lub odpowiednich zaświadczeń/oświadczeń, w tym elektronicznych.
Podstawa prawna:
Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności
Pobieram świadczenie pielęgnacyjne. Za kilka dni upłynie termin ważności orzeczenia o niepełnosprawności dziecka. Co powinnam zrobić w tej sytuacji?
Przepisy ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadziły zasadę ciągłości orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności.
Orzeczenia pozostaną ważne do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia.
Jeżeli ważność orzeczenia upłynęła w terminie od 9 grudnia 2019 r. do 7 marca 2020 r. dokument zachowuje ważność pod dodatkowym warunkiem: złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia.
Podstawa prawna:
Polecamy serwis: Pomoc społeczna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat