REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy rodzic może stracić zasiłek na dziecko?

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska
Kiedy rodzic może stracić zasiłek na dziecko? / Fot. Fotolia
Kiedy rodzic może stracić zasiłek na dziecko? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przekroczenie kryterium dochodowego oraz podjęcie pracy za granicą pozbawi opiekuna świadczeń na potomka. Gdy nie zgłosi informacji o zmianach, gmina będzie dochodzić zwrotu wsparcia. Co w sytuacji przerwania nauki przez pełnoletnie dziecko lub w przypadku umieszczenia dzieci w rodzinie zastępczej?

Czy jest dopuszczalne przerwanie nauki

Pełnoletni syn czytelniczki postanowił przerwać dalszą edukację i przestał chodzić do szkoły. Czy mimo to będzie ona dalej uprawniona do świadczeń rodzinnych na niego, ponieważ cały czas będzie pozostawał na jej utrzymaniu?

REKLAMA

NIE

Otrzymywanie zasiłku na dziecko oraz przysługujących do niego siedmiu różnych dodatków jest uzależnione od spełnienia wielu warunków zarówno przez rodzica, jak i pozostającego na jego utrzymaniu potomka. Co do zasady świadczenie to jest przyznawane do momentu ukończenia przez dziecko 18 lat. Po osiągnięciu pełnoletniości zasiłek jest dalej wypłacany, o ile dziecko uczy się w szkole, ale też nie może to być dłużej niż do ukończenia 21 lat. Jeżeli więc nauka zostanie przerwana, to po otrzymaniu informacji gmina wyda rodzicowi decyzję uchylającą prawo do zasiłku. Z kolei w przypadku, gdy dziecko legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, czas wypłaty może być wydłużony, nawet dopóki nie skończy 24 lat, ale również pod warunkiem kontynuowania edukacji w szkole lub szkole wyższej.

Podstawa prawna:

Art. 6 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1456).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy pobyt w pieczy zastępczej pozbawi pomocy

Dwoje dzieci pani Kaliny zostało na mocy postanowienia sądu umieszczone w zawodowej rodzinie zastępczej. Do tej pory matka pobierała na nie w ośrodku pomocy społecznej świadczenia. Czy teraz straci do nich prawo?

TAK

Wśród przesłanek negatywnych, których zaistnienie jest powodem odmowy przyznania zasiłku lub przerwania jego wypłaty, jest m.in. umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. Wtedy do materialnego wsparcia przestają być uprawnieni rodzice, ale nie będą go też otrzymywać nowi opiekunowie. Przy czym im będą przysługiwać inne formy pomocy przewidziane w ustawie z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 135 z poźn. zm.). Zasiłku na dziecko pozbawi też umieszczenie dziecka w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Zgodnie z ustawową definicją zalicza się do niej np. dom pomocy społecznej, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, szkołę lub zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, jeżeli zapewniają one pełne nieodpłatne utrzymanie.

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA