Kiedy rodzic może stracić zasiłek na dziecko?
REKLAMA
REKLAMA
Czy jest dopuszczalne przerwanie nauki
Pełnoletni syn czytelniczki postanowił przerwać dalszą edukację i przestał chodzić do szkoły. Czy mimo to będzie ona dalej uprawniona do świadczeń rodzinnych na niego, ponieważ cały czas będzie pozostawał na jej utrzymaniu?
REKLAMA
NIE
Otrzymywanie zasiłku na dziecko oraz przysługujących do niego siedmiu różnych dodatków jest uzależnione od spełnienia wielu warunków zarówno przez rodzica, jak i pozostającego na jego utrzymaniu potomka. Co do zasady świadczenie to jest przyznawane do momentu ukończenia przez dziecko 18 lat. Po osiągnięciu pełnoletniości zasiłek jest dalej wypłacany, o ile dziecko uczy się w szkole, ale też nie może to być dłużej niż do ukończenia 21 lat. Jeżeli więc nauka zostanie przerwana, to po otrzymaniu informacji gmina wyda rodzicowi decyzję uchylającą prawo do zasiłku. Z kolei w przypadku, gdy dziecko legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, czas wypłaty może być wydłużony, nawet dopóki nie skończy 24 lat, ale również pod warunkiem kontynuowania edukacji w szkole lub szkole wyższej.
Podstawa prawna:
Art. 6 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1456).
Czy pobyt w pieczy zastępczej pozbawi pomocy
Dwoje dzieci pani Kaliny zostało na mocy postanowienia sądu umieszczone w zawodowej rodzinie zastępczej. Do tej pory matka pobierała na nie w ośrodku pomocy społecznej świadczenia. Czy teraz straci do nich prawo?
TAK
Wśród przesłanek negatywnych, których zaistnienie jest powodem odmowy przyznania zasiłku lub przerwania jego wypłaty, jest m.in. umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. Wtedy do materialnego wsparcia przestają być uprawnieni rodzice, ale nie będą go też otrzymywać nowi opiekunowie. Przy czym im będą przysługiwać inne formy pomocy przewidziane w ustawie z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 135 z poźn. zm.). Zasiłku na dziecko pozbawi też umieszczenie dziecka w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Zgodnie z ustawową definicją zalicza się do niej np. dom pomocy społecznej, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, szkołę lub zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, jeżeli zapewniają one pełne nieodpłatne utrzymanie.
Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat