Świadczenia rodzinne w formie rzeczowej

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Świadczenia rodzinne, prawo/fot. shutterstock
Świadczenia rodzinne mogą być przyznawane w formie rzeczowej. W jakich sytuacjach nie otrzymamy pomocy w formie pieniężnej? Czy od takiej decyzji można się odwołać?

Otrzymałem decyzję, zgodnie z którą kwota zasiłku pielęgnacyjnego będzie wpłacana na konto sklepu, abym mógł w ten sposób nabyć żywność. Dotychczas otrzymywałem świadczenia rodzinne na mój rachunek bankowy. Czy taka zmiana jest zgodna z prawem?

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych (art. 17a), jeżeli organ wypłacający świadczenia poweźmie od ośrodka pomocy społecznej informację o tym, iż osoba uprawniona lub jej przedstawiciel marnotrawią wypłacane jej świadczenia rodzinne lub wydatkują je niezgodnie z przeznaczeniem, to przekazanie tych świadczeń powinno odbywać się w całości lub w części w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług.

W praktyce zatem rodzina może otrzymać pomoc na przykład w formie opłacania obiadów w szkole czy leków.

Ważne jest, aby fakt marnotrawienia środków został ustalony w sposób niebudzący wątpliwości. Z treści tego przepisu wynika, iż ustawodawca przewidział określone w nim konsekwencje dla osób, które marnotrawią wypłacane świadczenie czyli czynią to wielokrotnie (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 23 września 2008 r. (IV SA/Gl 321/08).

Zobacz również Świadczenie pielęgnacyjne 2019 – kwota, uprawnieni, wniosek

Pobieram zasiłek rodzinny na dzieci. Otrzymałam ostatnio wezwanie z ośrodka pomocy społecznej w sprawie złożenia wyjaśnień. Odmówiłam jednak i MOPS wydał decyzję o wstrzymaniu wypłaty świadczenia. Czy miał prawo tak postąpić?

Wstrzymuje się wypłatę świadczeń rodzinnych, jeżeli osoba o nie wnioskująca odmówiła udzielenia lub nie udzieliła w wyznaczonym terminie wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych.Uprawnienie takie przysługuje organowi na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Jednak w przypadku przeprowadzenia wywiadu lub udzielenia wyjaśnień świadczenia rodzinne zostaną wypłacone od miesiąca, w którym został przeprowadzony wywiad do końca okresu zasiłkowego. Taka sytuacja jest oczywiście możliwa, jeżeli spełnione są pozostałe warunki do otrzymania wsparcia.

Nie zgadzam się ze zmianą formy wypłacania świadczeń na rzeczową. Czy mogę w jakiś sposób zmienić taką decyzję?

Tak, po otrzymaniu decyzji stronie służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. Pismo takie wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżaną decyzję. Ponadto, gdy ustaną przyczyny wypłaty świadczeń w formie rzeczowej można złożyć wniosek o zmianę decyzji na podstawie art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2018 r., poz. 1952 z późn. zm.);

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j .t. Dz. U.  z 2017 r., poz. 1257 z późn. zm.)

Zobacz również: Odwołanie od decyzji administracyjnej

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...