Jak wygląda kontrola zwolnień lekarskich przeprowadzana przez ZUS?
REKLAMA
REKLAMA
Na czyj wniosek może być przeprowadzona kontrolna?
REKLAMA
O przeprowadzenie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej zdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich mogą występować:
- pracodawcy/płatnicy składek
- wydziały zasiłków ZUS realizujące wypłaty zasiłków chorobowych,
- lekarze orzecznicy ZUS,
- instytucja właściwa danego państwa , która jest zobowiązana do wypłaty świadczeń, a także pracodawca – w stosunku o osób migrujących na terenie UE.
Jakie kroki podejmuje się w czasie kontroli?
1. Wezwanie osoby kontrolowanej na badanie – ZUS wysyła wezwanie listem poleconym, za zwrotnym poświadczeniem odbioru, ze wskazaniem terminu badania przez lekarza orzecznika, konsultanta lub dostarczenia wyników badań pomocniczych.
Wezwany ma obowiązek udostępnienia posiadanej dokumentacji medycznej lekarzowi przeprowadzającemu badanie. Jeżeli osoba ta uniemożliwi przeprowadzenie badanie lub nie dostarczy wyników badań w określonym terminie – zaświadczenie lekarskie, będące przedmiotem kontroli traci ważność od dnia następującego po tym terminie.
2. Podczas kontroli lekarz może podjąć następujące kroki:
- przeprowadzić badanie ubezpieczonego w wyznaczonym miejscu lub miejscu jego pobytu,
- skierować ubezpieczonego na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS
- zażądać od lekarza, dentysty, felczera, który wystawił zaświadczenie lekarskiego, udostępnienia dokumentacji medycznej, udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie
- zlecić wykonanie badań pomocniczych w wyznaczonym terminie.
Zobacz również: Co powinno znajdować się w zaświadczeniu lekarskim?
Wyniki i skutki badania
Poprzez badanie lekarz stwierdza, czy niezdolność do pracy została prawidłowo orzeczona na druku ZUS ZLA.
Jeżeli ZUS ustali wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona na druku ZUS ZLA, lekarz orzecznik ZUS wystawia zaświadczenie na druku ZUS ZLA/k, które jest traktowane na równi z zaświadczenie lekarskim o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy na danym stanowisku i - wręczane ubezpieczonemu – musi być przez niego dostarczone płatnikowi składek.
Zobacz również serwis: Wypłata zasiłków
W takim wypadku oraz w sytuacji, gdy ubezpieczony uniemożliwienia przeprowadzenia kontroli, lub nie dostarczy wyników badań, ZUS wydaje decyzję o odmowie, braku prawa do zasiłku chorobowego. Kopia takiej decyzji ZSU przesyła ja także pracodawcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat