Wynagrodzenie chorobowe pracowników po 50 roku życia
REKLAMA
REKLAMA
Przed wprowadzeniem zmiany do kodeksu pracy nie rozróżniano sytuacji pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim, od jego wieku. Od 1 lutego 2009 r. rozróżnia się pracowników przed 50. rokiem życia i po 50. roku życia.
REKLAMA
Pracownik przed 50 rokiem życia zachowuje prawo do 80 % wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy spowodowany chorobą, przez 33 dni. Wynagrodzenie wypłacane jest przez pracodawcę. Po tym okresie następuje wypłata zasiłku chorobowego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz: Jak wygląda kontrola zwolnień lekarskich przeprowadzana przez ZUS?
REKLAMA
Natomiast pracownikom po 50 roku życia skrócono okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby, płatnego przez pracodawcę. Pracodawca płaci pracownikowi 80% wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy spowodowany chorobą, przez okres 14 dni. Od 1. dnia wypłatę wynagrodzenia chorobowego dla tych pracowników przejął ZUS. Wypłata nastąpi w formie zasiłku chorobowego.
Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia pracownik zachowuje prawo do 80 % wynagrodzenia.
Za czas niezdolności do pracy, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.
Przepisy dotyczą niezdolności do pracy przypadającej po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50 rok życia.
Zobacz serwis: Zasiłki
Podstawa prawna: Art. 92 Kodeksu pracy
Art. 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw – ( Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA