WSA: w sądach spory o odmowę przyznania „starego” świadczenia pielęgnacyjnego 2988 zł. Rodzice nie chcą "nowego" świadczenia

opracował tomasz.krol@infor.pl Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
WSA: Wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności w 2022 r. a załatwiony w 2024 r. Czy można otrzymać "stare" świadczenie pielęgnacyjne / Shutterstock

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje "nowe" świadczenie pielęgnacyjne. Ale wciąż można otrzymać "stare". W praktyce nie jest to proste

WSA: Wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności w 2022 r. a załatwiony w 2024 r. Czy można otrzymać "stare" świadczenie pielęgnacyjne?

Świeży wyrok WSA w Krakowie z 18 września 2024 r. (link III SA/Kr 1398/24) pokazujący przykładowy spór o "stare" świadczenie pielęgnacyjne. Niestety sąd nie zajął stanowiska, tylko cofnął sprawę do dodatkowego postępowania. Ale warto prześledzić jej szczegóły.

Czy można otrzymać w 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne na "starych" zasadach? Jest to możliwe także w 2024 r. i w pełni legalne. Trzeba zachować 3 miesięczny termin ustawowy według poniższej reguły: 

Ważne
art. 63 ustawy o świadczeniu wspierającym ust. 3

Osoby, o których mowa w ust. 2, zachowują prawo odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2023 r., również w przypadku, gdy osobie nad którą sprawują opiekę zostało wydane nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności. Warunkiem zachowania prawa odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach określonych w zdaniu pierwszym jest złożenie wniosku o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niepełnosprawności, a następnie złożenie wniosku o ustalenie prawa odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjne

W poniższej sprawie sądowej ocenianej przez WSA w Krakowie matka 3-letniej córki twierdziła, że dochowała tego terminu, gdyż wniosek w sprawie złożyła z zachowaniem 3 miesięcy od dnia wydania wyroku w sprawie orzeczenia o niepełnosprawności. Wyrok w tej sprawie sądu powszechnego z 26 marca 2024 r., sygn. akt IV U 158/22 uprawomocnił się 10 kwietnia 2024 r., a wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności córki skarżącej został złożony 7 kwietnia 2022 r. Są więc spełnione przesłanki do "starego" świadczenia pielęgnacyjnego. 

Jej wersja jest taka -  złożyłam wniosek o ustalenie niepełnosprawności w kwietniu 2022 r. Sprawa zakończyła się w 2024 r. Natychmiast złożyłam wniosek o świadczenie pielęgnacyjne domagając się zastosowania "starych" przepisów.

Matka powołała się na taki przykład opracowany przez odpowiednie ministerstwo:

Przykład

 

Dorosła osoba z niepełnosprawnością złożyła wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności  1 grudnia 2023 r. Orzeczenie ustalające znaczny stopień niepełnosprawności zostało wydane 15 grudnia 2023 r. Z kolei opiekun tej osoby składa wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na dotychczasowych zasadach 10 lutego 2024 r. Czy w tym przypadku przy rozpatrywaniu wniosku o świadczenie pielęgnacyjne będą miały zastosowanie dotychczasowe przepisy, które obowiązywały do 31 grudnia 2023 r.?

Odpowiedź

Organ właściwy,  rozpatrując w lutym 2024 r. w opisanym przypadku wniosek o świadczenie pielęgnacyjne złożony w lutym 2024 r., ma zatem obowiązek ustalić, czy w tej sprawie, na podstawie przepisów dotychczasowych, przysługuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od grudnia 2023 r., tj. od miesiąca złożenia wniosku o orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w szczególności czy zachowany jest termin na złożenie wniosku o świadczenie pielęgnacyjne wskazany w art. 24 ust. 2a i czy spełnione są co najmniej na dzień 31 grudnia 2023 r. warunki przyznania świadczenia pielęgnacyjnego określone w art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu dotychczasowym, tj. obowiązującym do 31 grudnia 2023 r.

Wersja MOPS - zastosujemy "nowe" przepisy i wypłacimy wyrównanie od kwietnia 2022 r. "W sytuacji, gdy matka dziecka złożyła wniosek w maju 2024 r. i zachowany został termin 3 miesięcy - licząc od dnia wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zasadne będzie rozstrzyganie o przysługującym stronie prawie do świadczenia pielęgnacyjnego na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2024 r. z zastosowaniem zasady wskazanej w art. 24 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych, tj. przyznanie stronie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku o wydanie orzeczenia. Przy czym, jeżeli w omawianej sprawie, świadczenie pielęgnacyjne zostanie przyznane za okres przed 31 grudnia 2023 r., powinno zostać ustalone na tzw. starych zasadach. Natomiast od 1 stycznia 2024 r. winno być przyznane już w oparciu o nowe zasady."

Stan faktyczny sprawy - potwierdza, że matka ma w 2024 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z wyrównaniem od kwietnia 2022 r. 

Ale czy to jest "nowe" czy "stare" świadczenie?

1) Córka skarżącej gminę matki (ur. 31 marzec 2021 r.) legitymuje się orzeczeniem uprawniającym do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego. Dzieckiem opiekują się lekarz: okulista, neurolog, psycholog, psychiatra, logopeda, lekarz rehabilitacji, dermatolog i genetyk. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności informuje, że córka  wymaga:

  • stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz 
  • konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. 

2) Wyrok w tej sprawie sądu powszechnego z 26 marca 2024 r., sygn. akt IV U 158/22 uprawomocnił się 10 kwietnia 2024 r., a wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności córki skarżącej został złożony 7 kwietnia 2022 r. Są więc - zdaniem matki - spełnione przesłanki do "starego" świadczenia pielęgnacyjnego. 

3) Zgodnie z oświadczeniem matki zaprzestała ona wykonywania pracy zarobkowej 19 września 2021 r. - dowodzi tego świadectwo pracy skarżącej. Obecnie matka ma status osoby bezrobotna - jest tu konieczność sprawowania opieki (wyłącznej) nad dzieckiem (k. 5 a.a.), a jej córka jest pod opieką następujących specjalistów: okulista, neurolog, psycholog, psychiatra, logopeda, lekarz rehabilitacji, dermatolog i genetyk (k. 4 a.a.). Ponadto z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wynika, że córka skarżącej wymaga stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Z akt sprawy wynika też, że skarżąca sprawuje wyłączną opiekę nad dzieckiem (k. 4 a.a.).

Spór o "stare" świadczenie" pielęgnacyjne - Co zrobił sąd?

Niestety nie rozstrzygnął sprawy. Cofnął ją na poziom gminy. Sąd stwierdził: "Działając w poszanowaniu zasady prawdy obiektywnej wyrażonej w art. 7 k.p.a., organ II instancji, jeśli uzna za konieczne, może w trybie art. 136 k.p.a. przeprowadzić dodatkowe postępowanie w celu uzupełnienia dowodów i materiałów w sprawie albo zlecić przeprowadzenie tego postępowania organowi, który wydał decyzję".

Będziemy śledzić dalsze losy tek sprawy:

Prawo
WSA: Z kapitału emerytalnego w OFE i subkoncie ZUS można regulować ..... zobowiązania. Nie chcesz, aby ta możliwość była aktywna
27 wrz 2024

Ta szczególna sytuacja wiąże się bowiem z wydarzeniem, który każdy z nas chce przesunąć jak najdalej na przyszłość. Jest to śmierć. Dopiero po śmierci można "ruszyć" pieniądze z OFE i subkonta ZUS. I mogą to zrobić spadkobiercy. WSA w Rzeszowie potwierdził słuszność oczekiwań ZUS, że spadkobiercy "wyjmą" pieniądze z OFE i subkonta. I spłacą zaległości spadkowe zmarłego. Zarówno ZUS jak i sąd nie widziały w tym nic szczególnego.

Podatek katastralny i od pustostanów - stanowisko Ministerstwa Finansów
26 wrz 2024

Czy resort finansów planuje wprowadzenie podatku katastralnego oraz tzw. podatku od pustostanów? Z takimi pytaniami posłowie zwrócili się do resortu finansów. W interpelacji parlamentarzyści poprosili ministra finansów o rozwianie wątpliwości związanych z planowanymi zmianami w systemie podatkowym dotyczącymi nieruchomości.

Ministerstwo Finansów: VAT, PIT, CIT - rozwiązania dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi
26 wrz 2024

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które zawierają rozwiązania przeznaczone dla poszkodowanych w trakcie powodzi. Poszkodowani przedsiębiorcy mają wydłużone terminy płatności podatków i dodatkowe ulgi podatkowe. Przewidziano także stawkę VAT 0 proc. dla darowizn towarów i usług.

ZUS: Wdowa z rentą rodzinną po mężu nie dostanie tego dodatku
27 wrz 2024

Osoby, które pobierają rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i oboje rodzice nie żyją (albo zmarła im tylko matka a ojciec jest nieznany), mogą ubiegać się w ZUS o dodatek dla sierot zupełnych. Dodatek ten nie przysługuje wdowom, które pobierają rentę rodzinną po mężu - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.

To już ostatnie dni na skorzystanie w pracy z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego się przedawni. Sprawdź, czy tobie też
26 wrz 2024

To już ostatnie dni na skorzystanie z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego przepadnie i pracownik nie będzie mógł się domagać o pracodawcy realizacji swoich uprawnień. Sprawdź, czy dotyczy to również ciebie.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za
26 wrz 2024

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za. Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu, trzecie czytanie odbędzie się w piątek, 27 września. Czym jest dodatek dopełniający do renty socjalnej? Komu i w jakiej kwocie będzie przysługiwać?

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów
26 wrz 2024

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów. Którzy seniorzy mogą skorzystać z ulg podatkowych? Na jakich zasadach można z nich skorzystać? Które dochody obejmuje ulga, a których nie obejmuje?

Nowe „żłobkowe” od 1 października 2024 r. Jest limit opłaty za żłobek - po jego przekroczeniu nie ma dofinansowania. MRPiPS pokazuje jak to liczyć i odpowiada na pytania rodziców
26 wrz 2024

października 2024 r. wejdzie w życie większość przepisów ustawy z 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”. Ustawa ta określa zasady wypłaty 3 różnych świadczeń pieniężnych dla rodziców małych dzieci (w tym nazywanego już potocznie „babciowym”), przeznaczonego na zapewnienie (w tym: opłacenie) opieki nad takim dzieckiem. Jednym z tych świadczeń jest „Aktywnie w żłobku”. Ile wynosi to świadczenie? Jak o nie wnioskować? Jakie wątpliwości mają rodzice i jak na nie odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ZUS?

Nauczycielem w przedszkolu będzie mógł zostać student. To efekt niedoborów kadrowych, z którymi borykają się nie tylko szkoły. MEN już pracuje nad zmianami
26 wrz 2024

Nauczycielem w przedszkolu będzie mógł zostać student. To efekt niedoborów kadrowych, z którymi borykają się nie tylko szkoły. MEN już pracuje nad zmianami, bo brakuje aż około 1000 nauczycieli przedszkoli.

Aż 2333 zł miesięcznie na seniorów od 2025 r. Bon senioralny [dla kogo, na co, wniosek]
26 wrz 2024

Rząd prowadzi wzmożoną politykę senioralną. Wynika to m.in. z tego, że prognozy demograficzne, wskazujące na dynamiczny wzrost liczby osób starszych w Polsce w najbliższych dziesięcioleciach. W związku z tym, jednym z ważniejszych uprawnień dla osób w wieku 75+ i ich rodzin będzie bon senioralny. W artykule odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości czytelników: Komu przysługuje bon senioralny? Na czym ma polegać bon senioralny? Ile wynosi bon senioralny? Kto dostanie bon turystyczny dla seniora? Kiedy wejdzie bon senioralny? 

pokaż więcej
Proszę czekać...