REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Niezdolność niepełnosprawnego dziecka: samoobsługa, poruszanie się, komunikacja. Odwołanie z pkt 7. Jak napisać? [Przykład i Wzór]

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Niezdolność niepełnosprawnego dziecka: samoobsługa, poruszanie się, komunikacja. Odwołanie z pkt 7. Jak napisać? [Przykład i Wzór]
Niezdolność niepełnosprawnego dziecka: samoobsługa, poruszanie się, komunikacja. Odwołanie z pkt 7. Jak napisać? [Przykład i Wzór]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odwołanie jest ważnym pismem w procesie ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności. Może ono dotyczyć różnych elementów orzeczenia, m.in. punktu 7. W jakim terminie wnosi się takie odwołanie i do jakiego organu? Oto najważniejsze informacje o pkt 7 i przykładowy wzór pisma.

Co trzeba wiedzieć o odwołaniu od orzeczenia o niepełnosprawności? 5 ważnych faktów

  1. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o niepełnosprawności;
  2. Pismo należy wnieść do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON), ale za pośrednictwem powiatowego zespołu (PZON). W praktyce oznacza to, iż odwołanie składamy w zespole powiatowym.
  3. PZON, który wydał orzeczenie, prześle odwołanie wraz z aktami sprawy do WZON w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Jeżeli PZON uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wyda orzeczenie, w którym uchyli lub zmieni zaskarżone orzeczenie;
  4. W postępowaniu odwoławczym przed wojewódzkim zespołem w sprawach o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności stosuje się odpowiednio tryb postępowania przed powiatowym zespołem;
  5. Od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Odwołanie do sądu wnosimy w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który wydał orzeczenie.

Niezdolność niepełnosprawnego dziecka: samoobsługa, poruszanie się, komunikacje. Odwołanie a pkt 7. Jak napisać? [Przykład i Wzór]

Przedmiotem odwołań rodziców zarówno do WZON, jak i do sądów często jest punkt 7 orzeczenia o niepełnosprawności Wskazanie to dotyczy konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

REKLAMA

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie definiuje zakresu tego pojęcia. Pomocne może się tu okazać rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia. W myśl tych przepisów jednym z kryteriów przy ustalaniu niepełnosprawności stanowi niezdolność do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, takich jak: samoobsługa, samodzielne poruszanie się, komunikowanie z otoczeniem, powodujące konieczność zapewnienia stałej opieki lub pomocy, w sposób przewyższający zakres opieki nad zdrowym dzieckiem w danym wieku. Z kolei do stanów chorobowych, które uzasadniają konieczność stałej opieki lub pomocy dziecku, należą wady wrodzone i schorzenia o różnej etiologii prowadzące do niedowładów, porażenia kończyn lub zmian w narządzie ruchu, upośledzające w znacznym stopniu zdolność chwytną rąk lub utrudniające samodzielne poruszanie się.

„Również w przypadku osób poniżej 16 roku życia, nie mających żadnych schorzeń, uwidacznia się pewna zależność od otoczenia także w sferze potrzeb podstawowych takich jak samoobsługa (np. przygotowanie sobie posiłku) lub komunikowanie się . Trzeba zatem dodatkowo odróżniać potrzebę zapewnienia tym osobom pewnej opieki lub pomocy (w potocznym tego słowa znaczeniu zwłaszcza tzw. Opieki prawnej) ze względu na wiek i związaną z tym niedojrzałość, od pomocy i opieki potrzebnej z uwagi na schorzenia tych osób, które obniżają w stopniu znacznym zdolność radzenia sobie w sytuacjach, w których ich zdrowi rówieśnicy poradziliby sobie bez większych problemów. Z tego również względu konieczność zapewnienia opieki lub pomocy w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji trzeba ograniczać jedynie do przypadków, w których owa niesamodzielność dotyczy w sposób oczywisty podstawowej sfery egzystencji tych osób, a więc czynności samoobsługowych, przemieszczania się lub komunikowania się z otoczeniem, tj. tych czynności, które dla osób zdrowych w tym wieku nie powinny nastręczać trudności, wymagających udzielenia im wsparcia ze strony innej osoby” – podkreślił sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie (sygn. akt VI U 89/18).

Przykład

W odwołaniu zatem najlepiej w sposób szczegółowy opisać sytuację dziecka związaną z codziennym funkcjonowaniem np. w domu, w szkole, wśród rówieśników. Poza konkretnymi opisami warto wskazywać na dowody takie jak np. dokumentacja lekarska. Przykładowo, w przypadku dziecka z zespołem Aspergera mogą wystąpić problemy z werbalnym sygnalizowaniem potrzeb, niekiedy zachowania nieprzewidywalne czy nieadekwatne do danego wieku. Może to skutkować koniecznością zapewnienia mu pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób, który przewyższa wsparcie potrzebne dziecku w danym wieku. 

Jak napisać odwołanie? Prosty przykładowy wzór pisma

Ważne

 Poniższy wzór ma jedynie charakter przykładu, nie służy do wypełniania. Należy pamiętać, aby takie pismo sporządzić samodzielnie z uwzględnieniem konkretnej sytuacji. 

…………………………………….
(Miejscowość, data)

………………………………
………………………………

(imię i nazwisko, adres)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

działający/a w imieniu małoletniej/go

………………………………

………………………………

(dane dziecka)                                                                      

                                                                                     Wojewódzki Zespół do Spraw

                                                                                     Orzekania o Niepełnosprawności

                                                                                     w ………………………………

                                                                                     za pośrednictwem

REKLAMA

                                                                                    Miejskiego/Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o                                                                                                             Niepełnosprawności

                                                                                     w ………………………………

ODWOŁANIE

od orzeczenia Miejskiego/Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w …………………z dnia ………………………o numerze ……..…, z wnioskiem o zmianę tego orzeczenia w zakresie ………………………………………………………………………………………….
(np. wskazania, okresu na jaki wydano orzeczenie itp.)

UZASADNIENIE

Nie zgadzam się z zaskarżonym orzeczeniem, ponieważ ………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

                                                                                                          (własnoręczny podpis)

Załączniki:

1) …

2) …

3) …

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm uchwali ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym. Nowe regulacje obejmą 7 tys. przedsiębiorstw

Sejm uchwalił ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych. Podatek wyrównawczy obejmie 40 spółek-matek wraz ze spółkami podporządkowanymi, czyli około 7 tys. przedsiębiorstw.

Uchwała TK w sprawie komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. Powołanie komisji niezgodne z konstytucją RP

TK: Art. 2 uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (M. P. poz. 1440) jest niezgodny z art. 111 ust. 1 w związku z art. 2 i w związku z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Naukowcy z UW: dowożenie dzieci do szkół autami zwiększa zanieczyszczenie powietrza. Potrzebna zmiana nawyków a nie zakazy ruchu

Wzrost zanieczyszczenia powietrza w miastach ma związek ze wzmożonym ruchem ulicznym podczas porannych dojazdów do szkół – wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. Naukowcy uważają, że sytuację może poprawić zmiana nawyków dzieci i rodziców, a nie zakazy ruchu.

Paczka (przesyłka) do rodziny poza UE. Jak wypełnić deklarację celną CN 22 lub CN 23. Czego nie można przesłać w paczce lub przesyłce?

Poczta Polska SA przypomina, że wypełnianie i dołączenie deklaracji celnych do przesyłek (np. paczek) do państw i terytoriów znajdujących się poza Unią Europejską jest obowiązkiem nadawców. Bez tego nie można liczyć na prawidłową obsługę przesyłki ani na jej terminowe dostarczenie do odbiorcy. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w okresie świąteczno-noworocznym, gdy wiele osób przesyła prezenty swoim bliskim mieszkającym za granicą.

REKLAMA

Wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego (o 100 proc.!) od 1 października 2024 r. Rada Ministrów za

Wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego (o 100 proc.!) od 1 października 2024 r. Rada Ministrów za. Nowelizacja przyjęta przez rząd zakłada, że nowe przepisy będą miały zastosowanie do świadczeń z funduszu alimentacyjnego przysługujących od 1 października 2024 roku.

Rodzicom przepadnie 300 zł z ZUS na każde uczące się dziecko, jeżeli nie złożą wniosku do końca listopada

ZUS przypomina, że został niecały miesiąc dla rodziców i opiekunów na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry Start.  Jeśli wniosek zostanie wysłany po 30 listopada – pieniądze przepadną. To 300 zł na każde uczące się dziecko do 20. roku życia, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24 lat. 

Testament jako sposób na przyszłość majątku. Jak osoby samotne, single i bezdzietni mogą zadbać o swoje dziedzictwo?

W Polsce mamy znaczący odsetek osób żyjących samotnie, a liczba singli i osób bezdzietnych wciąż wzrasta. Dla wielu z nich spisanie testamentu jest sposobem na świadome zarządzanie swoim majątkiem i wspieranie wybranych celów. Warto sporządzić testament nawet przy mniejszym majątku, aby jasno określić swoje życzenia.

ZUS: Ponad 370 tys. wniosków na 376,4 tys. dzieci z programu Aktywny Rodzic. Najpopularniejsze "aktywnie w żłobku". Jak złożyć wniosek?

ZUS: Ponad 370 tys. wniosków na 376,4 tys. dzieci z programu Aktywny Rodzic. Najpopularniejsze "aktywnie w żłobku". Na drugim miejscu "aktywni rodzice w pracy". Jak złożyć wniosek? Kto może wystąpić o poszczególne świadczenia?

REKLAMA

Wyniki wyborów w USA: wszystko wskazuje na Trumpa, który zdobywa 277 głosów elektorskich

Wyniki wyborów w USA poznamy już wkrótce. Wszystko wskazuje jednak na to, że wybory prezydenckie w USA wygra Donald Trump. Kandydat Republikanów zdobywa 277 głosów elektorskich.

Wybory w USA: Zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich we wszystkich stanach USA z wyjątkiem Alaski i Hawajów. Kto wygrywa?

Zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich we wszystkich stanach USA z wyjątkiem Alaski i Hawajów. Zdecydowanym faworytem Donald Trump. Według agencji AP Donald Trump zdobył dotychczas 214 głosów elektorskich, zaś Kamala Harris 179. "New York Times" prognozuje prawdopodobne zwycięstwo Trumpa.

REKLAMA