Wskazania w orzeczeniu o niepełnosprawności. Co oznacza punkt 7 i 8? [Przykład]
REKLAMA
REKLAMA
- Czym jest orzeczenie o niepełnosprawności?
- Z czego składa się orzeczenie o niepełnosprawności?
- Wskazania w orzeczeniu
- Co oznacza punkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności?
Z ostatniej chwili. Jest już znana wysokość świadczenia pielęgnacyjnego na 2025 r. Szczegóły w poniższym artykule:
REKLAMA
Czym jest orzeczenie o niepełnosprawności?
REKLAMA
Dziecko dzięki orzeczeniu o niepełnosprawności może skorzystać z wielu uprawnień oraz ulg. Zgodnie z przepisami, osoby, które nie ukończyły 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku.
Aby uzyskać odpowiednie orzeczenie, należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w powiatowym lub miejskim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności. Wniosek składa rodzic albo opiekun prawny dziecka.
Z czego składa się orzeczenie o niepełnosprawności?
Orzeczenie o niepełnosprawności zawiera:
- oznaczenie zespołu, który wydał orzeczenie;
- datę wydania orzeczenia;
- datę złożenia wniosku;
- podstawę prawną wydania orzeczenia;
- imię i nazwisko dziecka, datę urodzenia, adres zamieszkania lub pobytu oraz numer ewidencyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL);
- numer dokumentu potwierdzającego tożsamość dziecka;
- ustalenie lub odmowę ustalenia niepełnosprawności;
- symbol przyczyny niepełnosprawności;
- datę lub okres powstania niepełnosprawności;
- okres, na jaki orzeczono niepełnosprawność;
- wskazania, określone przez skład orzekający;
- uzasadnienie;
- pouczenie o przysługującym odwołaniu;
- podpis z podaniem imienia i nazwiska przewodniczącego składu orzekającego oraz pozostałych członków tego składu.
Wskazania w orzeczeniu
Jednym z najważniejszych elementów orzeczenia są wskazania. W orzeczeniu ustala się niepełnosprawność, nie więcej niż trzy symbole przyczyn niepełnosprawności oraz wskazania.
Wskazania te dotyczą w szczególności:
- odpowiedniego zatrudnienia uwzględniającego psychofizyczne możliwości danej osoby,
- szkolenia, w tym specjalistycznego,
- zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej,
- uczestnictwa w terapii zajęciowej,
- konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby,
- korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki,
- konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji,
- konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
- spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 1ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (punkt ten dotyczy karty parkingowej),
- zamieszkiwania w oddzielnym pokoju, o którym mowa w art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych.
Co oznacza punkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności?
Punkt 7 orzeczenia potwierdza konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Z kolei punkt 8 wskazuje na konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Są to ważne punkty dla wielu rodziców dzieci z niepełnosprawnościami.
Przykładowo świadczenie pielęgnacyjne na zasadach „nowych” przysługuje osobom, które sprawują opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem (do ukończenia 18. roku życia). Tak jak dotychczas dziecko powinno legitymować się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (takie orzeczenie zawiera informację w punktach 7 i 8 o treści: „wymaga”) albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Świadczenie pielęgnacyjne wynosi od 1 stycznia 2024 r. 2988 zł miesięcznie na jedno dziecko. W 2025 r. świadczenie zostanie zwaloryzowane w oparciu o wzrost płacy minimalnej.
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j. t. Dz. U. z 2024 r., poz. 44; ost. zm. Dz. U. z 2024 r., poz. 1165);
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (j. t. Dz. U. z 2021 r., poz. 857).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat