Na początku 2024 r. zmieniły się zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych. Co to oznacza dla rodziców, opiekujących się dwojgiem niepełnosprawnych dzieci? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pomoc finansową?
Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. Jakie orzeczenie?
Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne na tzw. nowych zasadach przysługuje osobom, które sprawują opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem (do ukończenia 18. roku życia).
Pamiętajmy, iż aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, osoba wymagająca opieki powinna legitymować się odpowiednim orzeczeniem. Chodzi tu o orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (czyli punkty 7 i 8 orzeczenia) albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Podwójne świadczenie pielęgnacyjne
Aktualnie, gdy opiekun sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem legitymującym się którymś z wcześniej wymienionych orzeczeń, to wysokość świadczenia jest podwyższana o 100% na drugą i każdą kolejną osobę, nad którą sprawowana jest opieka.
Przykładowo, jeśli rodzic opiekuje się dwojgiem niepełnosprawnych dzieci, to powinien otrzymać „podwójne” świadczenie pielęgnacyjne. W 2024 r. świadczenie to wynosi 2988 zł miesięcznie, a zatem na dwoje niepełnosprawnych dzieci jest to kwota 5976 zł).
W takiej sytuacji rodzic powinien złożyć wniosek o podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego.
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2024 r., poz. 323)