Świadczenie pielęgnacyjne. Jakie są planowane zmiany?
REKLAMA
REKLAMA
- Świadczenie wspierające - projekt ustawy
- Świadczenie wspierające - dla kogo?
- Świadczenie wspierające - kwota
- Świadczenie wspierające - pierwszy etap w 2024 r.
- Świadczenie pielęgnacyjne a praca
- Świadczenie wspierające a świadczenie pielęgnacyjne
- Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne?
Świadczenie wspierające - projekt ustawy
Trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem nowego świadczenia dla osób niepełnosprawnych. Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym został przyjęty przez Radę Ministrów.
REKLAMA
Nowe regulacje wpływają też na inne świadczenia opiekuńcze m.in. świadczenie pielęgnacyjne.
ℹ️ Projekt ustawy wprowadzającej nowe #ŚwiadczenieWspierające dla osób z niepełnosprawnościami został przyjęty przez #RadaMinistrów.
April 4, 2023
Projekt przewiduje także możliwość dorabiania przez opiekunów #OzN do świadczenia pielęgnacyjnego.
Więcej➡️https://t.co/952wEXKeEC pic.twitter.com/T7uciF2Hqm
Świadczenie wspierające - dla kogo?
REKLAMA
Świadczenie wspierające ma być nowym rodzajem wsparcia osób niepełnosprawnych. Ma ono na celu udzielenie osobom z największymi trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób.
Tym, co ma odróżniać świadczenie wspierające od innych świadczeń opiekuńczych jest to, iż będzie ono skierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami. Świadczenie wspierające ma przysługiwać osobie posiadającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Takie decyzje będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych.
Świadczenie wspierające - kwota
Ile będzie wynosiło nowe świadczenie? Otóż jego kwota będzie powiązana z wysokością renty socjalnej. Od 1 marca 2023 r. renta socjalna wynosi 1588,44 zł brutto miesięcznie. Świadczenie wspierające będzie przysługiwało w wysokości od 50% do 200% renty socjalnej w zależności od określonego w decyzji poziomu potrzeby wsparcia. Renta socjalna jest co roku waloryzowana, dlatego nowe świadczenie również będzie podlegało takim podwyższeniom.
Do otrzymania świadczenia nie będzie wymagane spełnianie kryterium dochodowego.
Świadczenie wspierające - pierwszy etap w 2024 r.
Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym zakłada, iż będzie ono wprowadzane w trzech etapach. W roku 2024 świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób niepełnosprawnych z najwyższym ustalonym poziomem potrzeb wsparcia. Od 1 stycznia 2025 r. ma być dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeb wsparcia. Świadczenie wspierające od 1 stycznia 2026 r. będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z najniższym poziomem potrzeb wsparcia.
Świadczenie pielęgnacyjne a praca
W sytuacji, gdy osoba z niepełnosprawnościami nie zdecyduje się na własne świadczenie wspierające, to jej opiekun będzie mógł otrzymywać zmodyfikowane świadczenie pielęgnacyjne. Ma ono przysługiwać w dotychczasowej wysokości, jednak z możliwością dorabiania do corocznego limitu w wysokości 6-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku.
Świadczenie wspierające a świadczenie pielęgnacyjne
Jak wcześniej poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, warunkiem pobierania zmodyfikowanego świadczenia pielęgnacyjnego będzie uzyskanie przez osobę niepełnosprawną decyzji o poziomie potrzeby wsparcia na odpowiednim poziomie:
- od 1 do 3 pkt w skali potrzeby wsparcia w przypadku dzieci do ukończenia 3 r. życia
- od 70 do 100 pkt w przypadku dzieci i osób powyżej 3. roku życia.
W sytuacji, gdy osoba z niepełnosprawnościami nie będzie pobierała własnego świadczenia wspierającego, to jej opiekun otrzymujący dotychczas świadczenie pielęgnacyjne, będzie mógł je dalej pobierać na dotychczasowych zasadach.
Warto pamiętać, iż projektowane przepisy są wciąż procedowane, dlatego ich ostateczny kształt może jeszcze ulec zmianie.
Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne?
Aktualnie świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom uprawnionym, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną.
W 2023 r. świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2458,00 zł.
Opracowano na podstawie:
Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2023 r., poz. 390)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat