REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie rahabilitacyjne Vademecum

Ewa Ryś
Na świadczenie nie może liczyć osoba, która jest uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego. Fotolia
Na świadczenie nie może liczyć osoba, która jest uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie ubezpieczonej, która po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolna do pracy z powodu choroby, jednak dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Kto ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje z dwóch ubezpieczeń, z ubezpieczenia chorobowego oraz z ubezpieczenia wypadkowego. Z ubezpieczenia chorobowego świadczenie przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem obowiązkowo lub dobrowolnie, w przypadku niezdolności do pracy. Z ubezpieczenia wypadkowego świadczenie przysługuje, gdy przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy albo choroba zawodowa.

REKLAMA

Zobacz także: Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Zobacz także: Co należy wiedzieć o świadczeniu rehabilitacyjnym

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest, jeśli okres zasiłku chorobowego nie był wystarczający, aby ubezpieczony mógł powrócić do pełnej zdolności do pracy. Istnieje jednak pewne obwarowanie. Dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza muszą rokować odzyskanie zdolności do pracy. O potrzebie przyznania świadczenia orzeka lekarz orzecznik ZUS.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Przez jaki okres można pobierać świadczenie rehabilitacyjne

Rehabilitacja lecznicza

Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej wystawiony przez lekarza prowadzącego leczenie może być sporządzony w dowolnej formie, ważne aby zawierał podstawowe dane chorego, rozpoznanie medyczne w języku polskim oraz opinię o tym, czy istnieje pozytywne rokowanie odzyskania zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji. Wniosek ten stanowi podstawę do wydania orzeczenia o potrzebie rehabilitacji przez orzecznika ZUS.

Rehabilitację leczniczą prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na rehabilitację leczniczą mogą liczyć osoby, które z powodu choroby zagrożone są całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, jednak rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Zobacz także: Kto może liczyć na rehabilitacją leczniczą

Zobacz także: W jaki sposób starać się o rehabilitacje leczniczą

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne musi w związku z tym złożyć wniosek do ZUS. Przepisy prawa przewidują specjalny formularz wniosku - druk ZUS Np-7. Wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami należy złożyć w oddziale ZUS właściwym według miejsca zamieszkania.

Do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne dołącza się między innymi:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza leczącego na druku ZUS N-9,
  • wywiad zawodowy z miejsca pracy na druku ZUS N-10,
  • zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w ściśle określonej przez przepisy prawa wysokości. Na wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wpływ ma okres pobierania świadczenia. Przy czym obowiązuje tu zasada, im dłuższy okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, tym świadczenie wyższe. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w wysokości 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy pobierania tego świadczenia, 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres.

Na świadczenie w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, można liczyć, jeśli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży lub jest spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Zobacz także: Jaka jest wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne a zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni lub 270 dni w przypadku gruźlicy i niezdolności do pracy, która powstała w czasie ciąży.

W przypadku wyczerpaniu zasiłku chorobowego, kiedy możliwe jest dalsze leczenie, ubezpieczonemu gwarantuje się prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Nie każdemu niezdolnemu do pracy będzie ono przysługiwać. Na świadczenie nie może liczyć osoba, która jest uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia.

Zobacz także: Kiedy po zasiłku chorobowym można liczyć na świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne o renta inwalidzka

Osoba niezdolna do pracy w pierwszej kolejności może liczyć na zasiłek chorobowy. W przypadku, kiedy minął okres pobierania zasiłku chorobowego, a osoba nadal nie jest zdolna do pracy, możliwe jest pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego. Jednak pobieranie tego świadczenia jest ograniczone w czasie i trwa 12 miesięcy. Co jednak może zrobić osoba, która po rehabilitacji leczniczej nadal pozostaje niezdolna do pracy. Rozwiązaniem dla niej jest prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: Po świadczeniu rehabilitacyjnym przysługuje renta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, kwota, przepisy, terminy, uprawnieni, warunki, wniosek, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Magdeburg podał liczbę ofiar ataku na jarmarku bożonarodzeniowym. Mniej zabitych, więcej rannych

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości.

REKLAMA

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

REKLAMA

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

Komu MOPS wypłaca zasiłek na święta?

Zasiłek celowy jest jedną z najważniejszych form pomocy przyznawanej przez gminy. Czy można go otrzymać też na świąteczne wydatki? Jakie są aktualne kryteria?

REKLAMA