Przez jaki okres można pobierać świadczenie rehabilitacyjne
REKLAMA
REKLAMA
Kto ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego
REKLAMA
Chory, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego nadal jest niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, ma prawo ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjnego.
Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje jednak osobie uprawnionej do:
- emerytury,
- renty z tytułu niezdolności do pracy,
- zasiłku dla bezrobotnych,
- zasiłku przedemerytalnego,
- świadczenia przedemerytalnego,
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- urlopu dla poratowania zdrowia.
Zobacz także: Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne
Okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego
REKLAMA
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy, czyli 360 dni. Bowiem przy ustalaniu prawa do świadczenia rehabilitacyjnego lub jego wysokości okres jest oznaczony w miesiącach, za miesiąc uważa się 30 dni. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których chory zachowuje prawo do wynagrodzenia. Ponadto świadczenie nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie: urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego, tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności.
Chory wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do świadczenia rehabilitacyjnego za cały okres tego zwolnienia. Podobnie dzieje się, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane.
Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje choremu za cały okres niezdolności do pracy, jeżeli niezdolność ta spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez chorego. Przy czym musi zostać to stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.
Wniosek o uzyskanie świadczenia rehabilitacyjnego
W celu uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego chory musi złożyć wniosek o świadczenie. Prawo przewiduje formularz wniosku o świadczenie rehabilitacyjne ZUS Np-7. Do przyznania i wypłaty przez ZUS świadczenia rehabilitacyjnego niezbędne są ponadto:
- zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza leczącego na druku ZUS N-9,
- wywiad zawodowy z miejsca pracy na druku ZUS N-10,
- zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 w przypadku pracownika albo ZUS Z-3a w przypadku innego ubezpieczonego niż pracownik.
Wszystkie te dokumenty wraz z wypełnionym wnioskiem należy złożyć w oddziale Zakładu Ubezpieczeń, właściwym ze względu na siedzibę płatnika składek.
Zobacz także: Jak złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 60, poz. 636)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA