Jaka jest wysokość świadczenia rehabilitacyjnego
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego
REKLAMA
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje choremu, który po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego - czyli 182 dni lub 270 dni - jest nadal niezdolny do pracy. Przy czym dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza chorego rokują odzyskanie zdolności do pracy.Ponadto świadczenie przysługuje, kiedy chory został skierowany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS w celu przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, a lekarz orzekł, że rokuje on odzyskanie zdolności do pracy.
POLECAMY: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od stycznia 2019 r.
Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy. Za pozostałą część miesięcy chory pobiera świadczenie w wysokości 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
Co ważne, jeśli niezdolność do pracy przypada w okresie, świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
Dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia podlega waloryzacji od pierwszego dnia okresu, na który świadczenie rehabilitacyjne zostało przyznane.
Nie dokonuje się waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli wskaźnik waloryzacji jest niższy niż 100 proc.
Zobacz także dział: Zasiłek chorobowy
Czas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy, czyli 360 dni. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje:
- za okresy, w których chory zachowuje prawo do wynagrodzenia,
- w okresie urlopu bezpłatnego,
- w okresie urlopu wychowawczego,
- w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- za cały okres świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, co zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu,
- za miesiąc kalendarzowy, w którym zostało stwierdzone wykonywanie pracy zarobkowej albo wykorzystywania okresu, na który świadczenie zostało przyznane niezgodnie z jego celem.
Zobacz także dział: Świadczenie rehabilitacyjne
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 60, poz. 636)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat