Co należy wiedzieć o świadczeniu rehabilitacyjnym?
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?
REKLAMA
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.
O okolicznościach leczenia i dalszej rehabilitacji, orzeka lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od orzeczenia lekarza orzecznika przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto Prezes ZUS może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika.
Zobacz również: Jak złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?
Podstawę do wydania decyzji o świadczeniu rehabilitacyjnym jest orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub co do którego nie wniesiono zarzutu wadliwości, albo orzeczenie komisji lekarskiej ZUS.
Komu nie przysługuje świadczenie?
Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do:
• emerytury,
• renty z tytułu niezdolności do pracy,
• zasiłku dla bezrobotnych,
• zasiłku przedemerytalnego,
• świadczenia przedemerytalnego,
• nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
• urlopu dla poratowania zdrowia.
Zobacz również serwis: Zasiłki
Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy oraz 75 proc. podstawy za pozostały okres. W przypadku, jeśli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży świadczenie przysługuje w wymiarze 100 proc.
Kiedy nie przysługuje świadczenie?
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
REKLAMA
1) świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Ponadto świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego oraz tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności;
2) świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje pracownikowi za cały okres niezdolności do pracy, jeżeli niezdolność ta spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez pracownika;
3) pracownikowi wykonującemu w okresie pobierania świadczenie rehabilitacyjnego, pracę zarobkową lub wykorzystującego zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do świadczenia za cały okres tego zwolnienia;
4) świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 60, poz. 636)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA