Jak złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Julia Sokołowska
rozwiń więcej
Osoba, która przebywała na zasiłku chorobowym, a która nadal jest niezdolna do pracy może złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. O takie świadczenie może się starać, tylko osoba, której dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Możemy wyróżnić trzy grupy osób, którym przysługuje świadczenie rehabilitacyjne.

Po pierwsze prawo do świadczenia mają osoby ubezpieczone (najczęściej pracownicy), którzy po okresie zasiłku chorobowego nie są nadal zdolni do pracy. Jednak dalsze ich leczenie rokuje odzyskanie zdolności do pracy.

Po drugie świadczenie przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego lub ubezpieczenia wypadkowego, i który po okresie zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy.Natomiast jego dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Po trzecie świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową jest nadal niezdolny do pracy. Dalsze jego leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Ubezpieczony może starać się o wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowemu.

Zobacz również: Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje:

• emerytowi,

• renciście, pobierającemu rentę z tytułu niezdolności do pracy,

• osobie pobierającej zasiłek dla bezrobotnych,

• osobie pobierającej świadczenie przedemerytalne,

• osobie pobierającej nauczycielskie świadczenia kompensacyjne,

• osobie przebywającej na urlopie dla poratowania zdrowia.

W przypadku świadczenia rehabilitacyjnego, które przysługuje w związku z niezdolnością spowodowaną wypadkiem w pracy lub chorobą zawodową, świadczenia nie otrzyma, jeśli wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było udowodnione naruszenie przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Nie otrzyma świadczenia także osoba, która była w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych i tym przyczyniła się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku przy pracy.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy.

Uprawniony

Uprawnieni do świadczenie w okresie ubezpieczenia chorobowego

Uprawnieni do świadczenia po ustaniu tytułu ubezpieczenia

Uprawnieni do świadczenia z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Wymagane dokumenty

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne na druku ZUS Np-7

Zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza leczącego na druku ZUS N-9

Wywiad zawodowy z miejsca pracy na druku ZUS N-10

Zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 w przypadku pracownika albo ZUS Z-3a w przypadku innego ubezpieczonego niż pracownik

 

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne na druk ZUS Np-7

Zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza leczącego na druku ZUS N-9

Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub karta wypadku, jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem przy pracy

Decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej wydana przez inspektora sanitarnego, jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest chorobą zawodową

Zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 w przypadku pracownika albo ZUS Z-3a w przypadku innego ubezpieczonego niż pracownik

Oświadczenie za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia o nie ustaleniu prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, o zaprzestaniu i niepodjęciu działalności zarobkowej

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne na druku ZUS Np-7

Zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza leczącego na druku ZUS N-9 ,

Wywiad zawodowy z miejsca pracy na druku ZUS N-10

Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub karta wypadku, jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem przy pracy

Decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej wydana przez inspektora sanitarnego, jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest chorobą zawodową

Zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 w przypadku pracownika albo ZUS Z-3a w przypadku innego ubezpieczonego niż pracownik

 

Miejsce złożenia wniosku

Jednostka ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składekJednostka ZUS właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek.

Jednostka ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek

Roszczenie o wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego przedawnia się po upływie 6 miesięcy.

Wypłata świadczenia rehabilitacyjnego powinna nastąpić w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku o świadczenie rehabilitacyjne wraz z niezbędnymi dokumentami. Od odmownej decyzji ZUS służy odwołanie do Rejonowego Sądu Prac Ubezpieczeń Społecznych. Zainteresowany ma na to miesiąc, od dnia doręczenia decyzji.

Zobacz również serwis: Świadczenia rehabilitacyjne

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.)
Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322)

Prawo
Legalizacja marihuany w Polsce. Jest już projekt ustawy, teraz wszystko „w rękach” Premiera
19 lis 2024

Aktualnie, w Polsce, posiadanie jakichkolwiek ilości konopi innych niż włókniste (z wyjątkiem tzw. marihuany medycznej) – jest zabronione i stanowi przestępstwo zagrożone karą do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Stan ten, może jednak ulec zmianie, w związku z petycją obywatelską, przewidującą dekryminalizację posiadania marihuany na własny użytek, która w dniu 7 listopada br., została skierowana przez sejmową Komisję do Spraw Petycji do rozpatrzenia przez Premiera. 

W tym roku można wystąpić o zwolnienie ze składek w grudniu. Ponad 525 tys. wniosków o wakacje skarbowe
19 lis 2024

Wakacje składkowe cieszą się olbrzymią popularnością. Od 1 do 18 listopada zostało złożonych do ZUS 525,4 tys. wniosków o tę formę wsparcia. Przedsiębiorcy, którzy planują skorzystać ze zwolnienia ze składek w tym roku, powinni złożyć wnioski do końca listopada.

Ten QUIZ z logiki sprawdzi czy myślisz strategicznie. Nie będzie zbyt trudno. 6/9 to będzie mistrzostwo
19 lis 2024
Ten quiz sprawdzi nie tyle Waszą wiedzę, co logiczne myślenie. Nad pytaniami trzeba się nieco zastanowić, wykazać się odrobiną sprytu i wydedukować, jaka odpowiedź jest tą prawidłową. Pytania nie są zbyt trudne, ale nad niektórymi trzeba się zastanowić przez dłuższą chwilę. Komplet punktów zdobędą prawdziwi stratedzy logicznego myślenia.
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

pokaż więcej
Proszę czekać...