Kindergeld dla pracujących mobilnie

Beata Kielar-Tammert
Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.
rozwiń więcej
Może się bowiem zdarzyć, że w tym samym okresie zobowiązanymi do wypłaty świadczeń rodzinnych będą dwa kraje UE - ten w którym jedno z rodziców pracuje oraz ten w którym mieszkają dzieci wraz z pracującym drugim rodzicem opiekującym się dziećmi./Fot. Shutterstock / shutterstock
Świadczenia rodzinne takie jak Kindergeld to interesujący temat w związku ze swobodą świadczenia usług na całym terytorium UE, EWG i Szwajcarii. Chodzi wszakże o zasadę wędrujących za pracownikiem świadczeń, które przysługują mu z racji zatrudnienia, zamieszkania oraz obowiązku podatkowego.

Dzisiejszy artykuł chciałabym oprzeć o konkretny casus. Zwróciła się do mnie pewna rodzina.

Państwo S. od wielu lat mieszkają w Niemczech. Tam wychowali swoje dzieci, które obecnie studiują w tym kraju i zgodnie z ustawodawstwem niemieckim przysługuje im pod pewnymi warunkami zasiłek rodzinny zwany w Niemczech KINDERGELD. Państwo S. wynajmują w Niemczech mieszkanie, w którym mieszkają wraz z córkami. Sami zatrudnieni są w Polsce i tu płacą swoje podatki. Są pracownikami mobilnymi w tym sensie, że swoją pracę wykonują z różnych miejsc w obrębie Unii Europejskiej. Ze względu na pracę zdalną, większość czasu spędzają w domu w Niemczech. Świadczenie to jest znane moim klientom od dawna. Korzystali z niego jeszcze przed okresem spornym czyli rokiem 2019, od którego zakwestionowano wypłatę środków na dzieci. Po dwóch latach wymiany korespondencji z niemiecką kasą odpowiedzialną za wypłatę świadczeń rodzinnych (Familienkasse), dostarczeniu przez rodzinę szeregu dokumentów mających za zadanie potwierdzić okoliczności uzasadniające prawo do KINDERGELD, Państwo S. otrzymali negatywną decyzję. Wynikało z niej, iż pomimo doręczonej umowy najmu, opłat za czynsz i media a także zaświadczeń pracodawcy o mobilności w zakresie stosunku pracy oraz szeregu innych jeszcze dokumentów, zdaniem Familienkasse Państwo S. nie potwierdzili dostatecznie swojego miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu w Niemczech, wobec czego świadczenie rodzinne z niemieckiej kasy się im nie należy.

Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020

O co chodzi z tym zamieszkaniem?

W zakresie spraw transgranicznych w świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (wyrok C-611/10 i C-612/10) Familienkasse, podobnie zresztą jak i inne organy w krajach UE odpowiedzialne za wypłatę świadczeń rodzinnych, winny zbadać czy osoba wnioskująca o świadczenie posiada do niego prawo.

Zgodnie z art. 62 niemieckiej ustawy podatkowej (zwanej dalej EstG), uprawnionymi do pobierania świadczeń rodzinnych w Niemczech są osoby, które:

1/ posiadają miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu w Niemczech lub

2/ bez miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu w Niemczech

a) podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu lub

b) są traktowani jako podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Zgodnie z § 8 Abgabenordnung (niemieckiej ordynacji podatkowej zwanej dalej AO) osoba ma miejsce zamieszkania w miejscu, w którym posiada mieszkanie w okolicznościach, które wskazują, że będzie je utrzymywać i użytkować. Pojęcie mieszkania zakłada, posiadanie pomieszczeń przystosowanych do długoterminowego zamieszkania, w których osoba będzie mogła faktycznie dysponować tym mieszkaniem w sposób regularny a nie w celach odwiedzin czy innych celach rekreacyjnych. Jako dowód w sprawie posłużyć mogą umowy najmu mieszkania, zaświadczenie od wynajmującego potwierdzające zamieszkanie w danym lokalu, potwierdzenia przelewów regularnych opłat za media czy opłat za czynsz najmu. O miejscu zamieszkania mówimy wtedy, gdy mieszkanie jest dostępne do użytku przez cały czas. Powinno ono być używane z pewną regularnością.

W przytoczonym przypadku Familienkasse uznała, że wnioskujący mobilny pracownik nie dostarczył dowodów na regularne korzystanie z mieszkania a nadto, że utrzymuje on inne jeszcze miejsce zamieszkania w Polsce, co wynika z przedstawionych umów o pracę, w których wpisano adres zamieszkania w Polsce. Organ uznał, że ponadto wnioskodawca jest zatrudniony w Polsce a to z kolei świadczy o tym, że przebywa on głównie i przede wszystkim w miejscu, w którym wykonuje pracę zarobkową i nie korzysta regularnie z mieszkania w Niemczech.

Miejsce zwykłego pobytu natomiast w rozumieniu art. 62 ust. 2 EStG to przede wszystkim miejsce, w którym osoba mieszka dłużej niż sześć miesięcy (§ 9 zdanie 2 AO). Przy czym krótkoterminowe przerwy w pobycie nie są oczywiście brane pod uwagę.

Zgodnie z orzecznictwem Federalnego Trybunału Finansowego (BFH R 89/08) wykonywanie pracy zarobkowej w danej miejscowości przez okres dłuższy niż 6 miesięcy oznacza zwykłe miejsce pobytu takiej osoby. W tym celu należy jednak przedstawić dowód faktycznego wykonywania pracy. Jako dowody kwalifikują się faktury z danymi dotyczącymi miejsca i czasu wykonania, pokwitowania, wyciągi z kont w celu weryfikacji faktur, dokumenty podróży i podobne niemieckie dokumenty krajowe.

Osoba podlega natomiast nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu wówczas, gdy zamieszkuje na terenie danego kraju lub przebywa w nim ponad 183 dni w roku.

Jeśli wnioskodawca spełni jeden z warunków wskazanych powyżej w zakresie miejsca zamieszkania lub obowiązku podatkowego konieczne będzie sprawdzenie, czy osoba ta posiada prawo do pełnego zasiłku rodzinnego czy też do wypłaty różnicy ( tzw. dodatku dyferencyjnego) zgodnie z zapisem art. 68 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Piszę o tym szerzej tu (https://bktkancelaria.pl/komu-przysluguje-niemieckie-swiadczenie-rodzinne-kindergeld/ ). Może się bowiem zdarzyć, że w tym samym okresie zobowiązanymi do wypłaty świadczeń rodzinnych będą dwa kraje UE - ten w którym jedno z rodziców pracuje oraz ten w którym mieszkają dzieci wraz z pracującym drugim rodzicem opiekującym się dziećmi.

W następnej kolejności należy sprawdzić czy rodzina posiada prawo do polskich świadczeń rodzinnych. Warto nadmienić, że dla Familienkasse niezłożenie przez stronę wniosku do OPS o polskie świadczenie rodzinne tylko dlatego, że np. z góry wiemy, iż wskutek niespełnienia warunku kryterium dochodowego zasiłek w Polsce się nie należy- nie jest niestety wystarczające. Familienkasse z reguły wymaga polskiej decyzji odmawiającej przyznania świadczenia rodzinnego na potwierdzenie faktu, iż świadczenie rodzinne w Polsce rzeczywiście nie przysługuje.

Wreszcie, samo dziecko musi spełniać warunki wskazane w § 32 EstG dotyczące m.in. wieku czy obowiązku kształcenia po ukończeniu 18 r.ż.

Złożone dokumenty przez klienta nie wykazały niestety, że warunki uprawniające do otrzymywania zasiłku rodzinnego zgodnie z § 62 EStG zostały spełnione. Stąd Familienkasse wydało decyzję negatywną.

Polecamy serwis: Praca za granicą

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...