REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kindergeld dla pracujących mobilnie

Beata Kielar-Tammert
Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.
Może się bowiem zdarzyć, że w tym samym okresie zobowiązanymi do wypłaty świadczeń rodzinnych będą dwa kraje UE - ten w którym jedno z rodziców pracuje oraz ten w którym mieszkają dzieci wraz z pracującym drugim rodzicem opiekującym się dziećmi./Fot. Shutterstock
Może się bowiem zdarzyć, że w tym samym okresie zobowiązanymi do wypłaty świadczeń rodzinnych będą dwa kraje UE - ten w którym jedno z rodziców pracuje oraz ten w którym mieszkają dzieci wraz z pracującym drugim rodzicem opiekującym się dziećmi./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia rodzinne takie jak Kindergeld to interesujący temat w związku ze swobodą świadczenia usług na całym terytorium UE, EWG i Szwajcarii. Chodzi wszakże o zasadę wędrujących za pracownikiem świadczeń, które przysługują mu z racji zatrudnienia, zamieszkania oraz obowiązku podatkowego.

Dzisiejszy artykuł chciałabym oprzeć o konkretny casus. Zwróciła się do mnie pewna rodzina.

REKLAMA

Państwo S. od wielu lat mieszkają w Niemczech. Tam wychowali swoje dzieci, które obecnie studiują w tym kraju i zgodnie z ustawodawstwem niemieckim przysługuje im pod pewnymi warunkami zasiłek rodzinny zwany w Niemczech KINDERGELD. Państwo S. wynajmują w Niemczech mieszkanie, w którym mieszkają wraz z córkami. Sami zatrudnieni są w Polsce i tu płacą swoje podatki. Są pracownikami mobilnymi w tym sensie, że swoją pracę wykonują z różnych miejsc w obrębie Unii Europejskiej. Ze względu na pracę zdalną, większość czasu spędzają w domu w Niemczech. Świadczenie to jest znane moim klientom od dawna. Korzystali z niego jeszcze przed okresem spornym czyli rokiem 2019, od którego zakwestionowano wypłatę środków na dzieci. Po dwóch latach wymiany korespondencji z niemiecką kasą odpowiedzialną za wypłatę świadczeń rodzinnych (Familienkasse), dostarczeniu przez rodzinę szeregu dokumentów mających za zadanie potwierdzić okoliczności uzasadniające prawo do KINDERGELD, Państwo S. otrzymali negatywną decyzję. Wynikało z niej, iż pomimo doręczonej umowy najmu, opłat za czynsz i media a także zaświadczeń pracodawcy o mobilności w zakresie stosunku pracy oraz szeregu innych jeszcze dokumentów, zdaniem Familienkasse Państwo S. nie potwierdzili dostatecznie swojego miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu w Niemczech, wobec czego świadczenie rodzinne z niemieckiej kasy się im nie należy.

Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020

O co chodzi z tym zamieszkaniem?

W zakresie spraw transgranicznych w świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (wyrok C-611/10 i C-612/10) Familienkasse, podobnie zresztą jak i inne organy w krajach UE odpowiedzialne za wypłatę świadczeń rodzinnych, winny zbadać czy osoba wnioskująca o świadczenie posiada do niego prawo.

Zgodnie z art. 62 niemieckiej ustawy podatkowej (zwanej dalej EstG), uprawnionymi do pobierania świadczeń rodzinnych w Niemczech są osoby, które:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1/ posiadają miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu w Niemczech lub

2/ bez miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu w Niemczech

a) podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu lub

b) są traktowani jako podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

REKLAMA

Zgodnie z § 8 Abgabenordnung (niemieckiej ordynacji podatkowej zwanej dalej AO) osoba ma miejsce zamieszkania w miejscu, w którym posiada mieszkanie w okolicznościach, które wskazują, że będzie je utrzymywać i użytkować. Pojęcie mieszkania zakłada, posiadanie pomieszczeń przystosowanych do długoterminowego zamieszkania, w których osoba będzie mogła faktycznie dysponować tym mieszkaniem w sposób regularny a nie w celach odwiedzin czy innych celach rekreacyjnych. Jako dowód w sprawie posłużyć mogą umowy najmu mieszkania, zaświadczenie od wynajmującego potwierdzające zamieszkanie w danym lokalu, potwierdzenia przelewów regularnych opłat za media czy opłat za czynsz najmu. O miejscu zamieszkania mówimy wtedy, gdy mieszkanie jest dostępne do użytku przez cały czas. Powinno ono być używane z pewną regularnością.

W przytoczonym przypadku Familienkasse uznała, że wnioskujący mobilny pracownik nie dostarczył dowodów na regularne korzystanie z mieszkania a nadto, że utrzymuje on inne jeszcze miejsce zamieszkania w Polsce, co wynika z przedstawionych umów o pracę, w których wpisano adres zamieszkania w Polsce. Organ uznał, że ponadto wnioskodawca jest zatrudniony w Polsce a to z kolei świadczy o tym, że przebywa on głównie i przede wszystkim w miejscu, w którym wykonuje pracę zarobkową i nie korzysta regularnie z mieszkania w Niemczech.

Miejsce zwykłego pobytu natomiast w rozumieniu art. 62 ust. 2 EStG to przede wszystkim miejsce, w którym osoba mieszka dłużej niż sześć miesięcy (§ 9 zdanie 2 AO). Przy czym krótkoterminowe przerwy w pobycie nie są oczywiście brane pod uwagę.

Zgodnie z orzecznictwem Federalnego Trybunału Finansowego (BFH R 89/08) wykonywanie pracy zarobkowej w danej miejscowości przez okres dłuższy niż 6 miesięcy oznacza zwykłe miejsce pobytu takiej osoby. W tym celu należy jednak przedstawić dowód faktycznego wykonywania pracy. Jako dowody kwalifikują się faktury z danymi dotyczącymi miejsca i czasu wykonania, pokwitowania, wyciągi z kont w celu weryfikacji faktur, dokumenty podróży i podobne niemieckie dokumenty krajowe.

Osoba podlega natomiast nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu wówczas, gdy zamieszkuje na terenie danego kraju lub przebywa w nim ponad 183 dni w roku.

REKLAMA

Jeśli wnioskodawca spełni jeden z warunków wskazanych powyżej w zakresie miejsca zamieszkania lub obowiązku podatkowego konieczne będzie sprawdzenie, czy osoba ta posiada prawo do pełnego zasiłku rodzinnego czy też do wypłaty różnicy ( tzw. dodatku dyferencyjnego) zgodnie z zapisem art. 68 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Piszę o tym szerzej tu (https://bktkancelaria.pl/komu-przysluguje-niemieckie-swiadczenie-rodzinne-kindergeld/ ). Może się bowiem zdarzyć, że w tym samym okresie zobowiązanymi do wypłaty świadczeń rodzinnych będą dwa kraje UE - ten w którym jedno z rodziców pracuje oraz ten w którym mieszkają dzieci wraz z pracującym drugim rodzicem opiekującym się dziećmi.

W następnej kolejności należy sprawdzić czy rodzina posiada prawo do polskich świadczeń rodzinnych. Warto nadmienić, że dla Familienkasse niezłożenie przez stronę wniosku do OPS o polskie świadczenie rodzinne tylko dlatego, że np. z góry wiemy, iż wskutek niespełnienia warunku kryterium dochodowego zasiłek w Polsce się nie należy- nie jest niestety wystarczające. Familienkasse z reguły wymaga polskiej decyzji odmawiającej przyznania świadczenia rodzinnego na potwierdzenie faktu, iż świadczenie rodzinne w Polsce rzeczywiście nie przysługuje.

Wreszcie, samo dziecko musi spełniać warunki wskazane w § 32 EstG dotyczące m.in. wieku czy obowiązku kształcenia po ukończeniu 18 r.ż.

Złożone dokumenty przez klienta nie wykazały niestety, że warunki uprawniające do otrzymywania zasiłku rodzinnego zgodnie z § 62 EStG zostały spełnione. Stąd Familienkasse wydało decyzję negatywną.

Polecamy serwis: Praca za granicą

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA