Dodatek solidarnościowy - pytania i odpowiedzi
REKLAMA
REKLAMA
Dodatek solidarnościowy w pytaniach i odpowiedziach
Wyjaśniamy krok po kroku zasady dodatku solidarnościowego.
REKLAMA
1. Czy w czasie pobierania dodatku solidarnościowego podlegam ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?
Tak, w czasie pobierania dodatku solidarnościowego podlegasz ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego.
Polecamy: Nowa matryca stawek VAT
2. Czy jeśli pobieram zasiłek dla bezrobotnych mogę otrzymać dodatek solidarnościowy?
Tak, jeśli spełnisz wszystkie warunki przewidziane w ustawie, otrzymasz dodatek solidarnościowy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczasowe świadczenie na okres pobierania dodatku solidarnościowego. Jeśli urząd pracy wypłaci Ci zasiłek dla bezrobotnych w miesiącu, od którego przysługuje Ci dodatek solidarnościowy, otrzymasz go w kwocie pomniejszonej o wypłacony już zasiłek.
3. Ile będę czekać na wypłatę dodatku solidarnościowego?
Dodatek solidarnościowy ZUS wypłacimy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania.
4. Czy dodatek solidarnościowy otrzymam za 3 miesiące niezależnie od tego, kiedy złożę wniosek?
Dodatek solidarnościowy możesz otrzymywać za 3 miesiące od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r., ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożyłeś wniosek. Np. jeśli złożyłeś wniosek w lipcu, to dodatek dostaniesz przez 2 miesiące (w lipcu i sierpniu).
5. Czy wniosek mogę złożyć osobiście w ZUS lub wysłać pocztą?
Wniosek o dodatek solidarnościowy można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem portalu Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – jest to wniosek o symbolu EDS. Dokument możesz podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.
6. Gdzie na portalu PUE mogę sprawdzić czy został mi przyznany dodatek solidarnościowy?
Informację o przyznanym dodatku znajdziesz na profilu Ubezpieczonego w zakładce „Dokumenty i wiadomości” w skrzynce odbiorczej. Jeśli nie spełnisz warunków do przyznania tego dodatku to w tym samym miejscu zamieścimy dla Ciebie decyzję odmowną. Decyzję musisz podpisać podpisem zaufanym lub podpisem osobistym (e-dowód) lub kwalifikowanym certyfikatem.
7. Czy muszę podlegać ubezpieczeniom społecznym w 2020 r. nieprzerwanie przez 60 dni?
Nie musisz podlegać ubezpieczeniom społecznym w 2020 r. nieprzerwanie przez 60 dni. Musisz podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.
8. W jakiej kwocie zostanie mi wypłacony dodatek solidarnościowy, jeśli w czerwcu pobrałem zasiłek dla bezrobotnych?
Jeśli w czerwcu pobrałeś zasiłek dla bezrobotnych, dodatek solidarnościowy wypłacimy Ci za ten miesiąc pomniejszony o wypłaconą kwotę zasiłku dla bezrobotnych.
9. Obecnie mam zajęcie komornicze, czy komornik będzie mógł dokonać potrącenia z dodatku solidarnościowego?
Komornik nie będzie mógł dokonać potrącenia z dodatku solidarnościowego.
Polecamy serwis: Zasiłki
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat